BUZ ADAMIN YENİ YÜZÜ

BUZ ADAMIN YENİ YÜZÜ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Bulunuşundan yirmi yıl sonra, Hollandalı araştırmacılar Ötzi' nin yüz rekonstrüksiyonunu tamamladı..

 


5300 yıllık mumya alplerde bulunmuştu. Yüz rekonstrüksiyonu sayesinde Ötzi' nin neye benzediğini görebiliyoruz artık. İnce uzun yüzü keskin hatlı, gözleri çizgi çizgi olmuş alnının gerisinde parlıyor. Yer yer dökülmüş saçlarına ve sakallarına aklar düşmüş. İşte Hollandalı bilim insanlarının bize sundukları Ötzi görüntüsü böyle.

Ötzi'nin kalıntıları 1998 yılından beri Bozen'deki Arkeoloji Müzesi'nde saklanıyordu. Bilim insanları kafatasının üçboyutlu görüntüleri, röntgen çekimleri ve CT taramalarıyla Ötzi'nin yüzünü yeniden yarattılar. 1,60m uzunluğunda ve sadece 50 kilo ağırlığındaydı Ötzi'nin ayak numarası 38 idi. Ölmeden önce tahıl yemişti. Tüm bunların Dışında hiçbirimizle akraba olmadığını da biliyoruz. Çünkü iki yıl önce çözülen dkalıtımı, genlerinin soyu tükenmiş bir topluluğa ait olduğunu göstermişti.

Fakat bilim insanları bu kadarıyla kalmayıp çok daha ayrıntılı incelemeler yapıyorlar. Mesela mide içeriği ilk kez tamamen çözüldü, hatta kemik iliği, üzerinde bulunan bakteriler ve beynin fizyolojisi bile. Doğal olmayan bir ölümle hayatını kaybeden Ötzi yaklaşık olarak 45 yasındaydı. O tarihe göre çok uzun bir ömür sayılırdı bu. Bunun nedenini bulmak için iskeletten kemik iliği ayrıştırılmış. Bilim insanları her ne kadar ufacık bile olsa bir kan örneği de bulmaya çalışsalar da bugüne kadar bulamadılar. Ancak Ötzi'nin immünolojik profilini çıkarmak için kemik iliği de yeterli olabilir diyor uzmanlar.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al