BÜYÜKLERE ÖZENİYORLAR

BÜYÜKLERE ÖZENİYORLAR

DHA

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, sanatçıları veya anne ve babasını model alarak gizlice diyete başlayan 8- 10 yaş grubundaki çocuklara sıkça rastladıklarını söyledi. Ulus, küçük yaşta diyet yapan çocukların ciddi sağlık sorunları yaşayabileceğini belirtti.

OMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlisi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Asal Ulus, küçük yaştaki çocukların büyüklerini model alarak ailelerinden gizli bir şekilde diyet yapmasının ciddi bedensel ve ruhsal problemlere neden olacağını söyledi.

Bu durumun çocukların büyüme ve gelişmelerini duraklatacağını belirten Ulus, "Küçük yaşta diyet yapan çocuklarda görme bozukluğu, kansızlık, sinir sisteminde veya diğer organlarında bir takım bozukluklar olabilir" dedi. Yeterince beslenmeyen çocukların okuldaki derslerinde de düşüş aşanabileceğini bildiren Canan Asal Ulus, diyetin farkına varan ailelerin mutlaka bir beslenme uzmanına başvurması gerektiğini dile getirdi.

Diyet yapan çocukların sağlıklarını riske attıklarını vurgulayan Ulus, ev içerisinde sürekli diyet yapan, zayıflaması gerektiğini söyleyen anne-baba veya büyük kardeşlerin çocuklara örnek olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu tür konuşmaları duyan çocuk, 'Ben de diyet yapmalıyım. Ben de çok kilo aldım' düşüncesine kapılıyor. Sürekli diyet yapan aile bireyleri sebebiyle çocuklarda gizlice diyete başladı. Eğer çocuk yemek yemiyor, aile şiddetle çocuğa yemek yedirmeye çalışıyorsa, çocuk bu kez aileyle inatlaşıp hiç yemek de yemeyebiliyor. Bu noktada aileler çok dikkatli olmalı."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al