Deprem Travma Psikolojisi

Büyük başarıların sırrı

Avrupa’nın prestijli tasarım ödüllerinden Golden A’Design Award’da bu yıl 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen kişiye özel alçı tasarımı ile ödül alan Deniz Karaşahin, ABD’den gelen teklifler üzerine çalışmalara başladı.

Büyük başarıların sırrı

Avrupa’nın prestijli tasarım ödüllerinden Golden A’Design Award’da bu yıl 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilen kişiye özel alçı tasarımı ile ödül alan Deniz Karaşahin, ABD’den gelen teklifler üzerine çalışmalara başladı.

isinsirriDeniz Karaşahin, İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun olduktan sonra İzmir’de ve Paris’te birer tasarım sütdyosu açtı. Daha az su tüketimi sağlayacak lavabo tasarımı ile 2012’de ikincilik ödülü alan Karaşahin, geçtiğimiz yıl ise ses kalitesini artıran plak çalar ile birincilik ödülü almış. Bu yıl ikinci defa birincilik ödülüne layık görülen Karaşahin’in bu tasarımını diğerlerinden ayıran özelliği ise “kullanılabilirliğinin” yüksek olması... Karaşahin önce protez bacak ve kol üzerine çalışmayı planlamış fakat kısıtlı bir süresi bulunması nedeniyle en kısa sürede uygulanabilir bulduğu alçı projesine yönelmiş. Ödülün ardından ilk tekliflerin ABD’den gelmeye başladığını söyleyen Karaşahin, Türkiye’den de teklifler olduğunu kendisinin ABD’deki teklifleri değerlendirdiğini söylüyor.

MALZEMELER PAHALI

Koku ve kaşıntıya neden olmayan ince, hafif ve sudan etkilenmeyen alçının piyasa ile buluşmasının zaman alacağını belirten Karaşahin, gerekli projelendirmeler yapıldıktan sonra maliyetin yüksek olmayacağına dikkat çekiyor. Bunun için öncelikle 3 boyutlu yazıcı alınmasının gerektiğini belirten Karşahin, “Bir de kişiye özel üretileceği için bir algoritma sistemi geliştirmek gerekiyor. Fakat kullanılan malzemenin kilosu 20 dolar” diyor. MİLLİYET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al