Deprem Travma Psikolojisi

Büyüdükçe yalnızlıktan kurtuluyorlar

Lise öğrencilerini kapsayan yalnızlık ölçeği anketi, obez lise öğrencilerinin yaşları ilerledikçe yalnızlıktan kurtulduğunu ve arkadaş çevrelerinin genişlediğini ortaya koydu.

Büyüdükçe yalnızlıktan kurtuluyorlar

Lise öğrencilerini kapsayan yalnızlık ölçeği anketi, obez lise öğrencilerinin yaşları ilerledikçe yalnızlıktan kurtulduğunu ve arkadaş çevrelerinin genişlediğini ortaya koydu.

OMÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yaşar Barut ile Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni Serpil Aksakal tarafından, Samsun şehir merkezindeki tüm liselerde öğrenim gören ve “obez ergen” tanımına uyan 213 lise öğrencisine yönelik “yalnızlık ölçeği” anketinde, öğrencilere “beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivitelerde bulunup bulunmadıkları, sosyo ekonomik düzeyleri, etnik kökenleri, yerleşim yerleri, televizyon ve bilgisayar kullanım zamanları, kültürel yaşam ve psikolojik durumları” ile ilgili sorular soruldu.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Araştırma sonuçlarına ilişkin Yrd. Doç. Dr. Barut, ergenlik döneminin bedensel, ruhsal ve sosyal yönden önemli değişimlerin yaşandığı en çalkantılı yaşam dönemleri olduğunu, bu nedenle böyle bir araştırma gerçekleştirdiklerini söyledi.

“OBEZİTE ORANI ERGEN KIZLARDA DAHA YÜKSEK”

Araştırmanın ergenlik dönemindeki bireyleri kapsadığı için lise eğitimine devam eden obez öğrencilerin yaşadığı yalnızlık duygusunu incelediklerini anlatan Barut, şöyle devam etti: “Obezitenin her yaş döneminde bir sorun olarak ortaya çıkması mümkün olsa da evden kopma, topluma açılma, bağımsızlık ve otoriteye baş kaldırma çağı olan ergenlik döneminde yalnızlık daha büyük sorunlar doğurur. Erkeklerde daha yüksek olduğu iddia edilmesine rağmen ergen kızlarda daha yüksek olduğunu belirledik.” Obezitenin, özellikle gelişmiş ülkelerde çocukluk ve ergenlik döneminde en sık görülen kronik hastalık olduğuna işaret eden Barut, şunları söyledi:

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

“Tedbir alınmadıkça veya tedavi edilmedikçe obez ergenlerin yüzde 75 ile 80'i obez yetişkinler olmakta. Obez lise öğrencilerinin yaşları ilerledikçe yalnızlıktan kurtulduğu ve arkadaş çevresinin daha geniş olduğunu belirledik. Ayrıca düz lise olarak tabir edilen kurumlarda öğrenim gören obez öğrencileri kendilerini daha yalnız hissederken, kolejlerde öğrenim gören obez öğrencilerin daha mutlu olduğu belirlendi.”

“ERGENLER İÇİN OBEZİTE BÜYÜK SORUN”

Yrd. Doç. Dr. Barut, ergenler için obezitenin büyük sorun olduğunu vurgulayarak, okul destek birimlerinin obez öğrencilere yönelik çalışma yapması gerektiğini belirtti. Barut, şunları kaydetti: “Özelikle ergenlik döneminin ilk yılları bu açıdan dikkat edilmesi gereken bir dönem. Genel liselerde eğitimine devam eden obez öğrencilerin kendilerini neden daha yalnız hissettikleri tespit edilmelidir. Obez öğrencilerin okullardaki sosyal faaliyetlere katılmaları desteklenmeli, başarılı oldukları alandaki yeteneklerini sergilemeleri sağlanmalıdır. Böylelikle fiziksel aktivite düzeyi artırılmış, ergenin kendine güvenini kazanması ve yalnızlık hissinden kurtulması sağlanmış olacaktır.” A.A 
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbul Gelişim Üniversitesi tarafından düzenlenen “Meslek Uzmanı Buluşmala
  • Kızlarda 8, erkeklerde ise 9 yaşından önce ergenlik bulgularının başlamasının, erken ergenlik olarak tanımlandığını kaydeden Uzman Klinik Psikolog Dr.
  • Gençlerdeki yalnızlık, ebeveyne olan güven duygusuyla yakından ilişkili!
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ‘Müstakil Akademi 5. Silsile’ eğitim programının konuğu oldu.
  • Ergenlik döneminde yaşanan sorunların normal kabul edilmesi ve psikiyatrik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemesi büyük problemlerin atlanmasına yol aç
  • Kişinin sahip olduğu arkadaşlık ilişkisinin kalitesi, dış dünyayı algılama biçimini, sosyalliğini ve özgüveni üzerinde oldukça etkili oluyor.
  • Randevu Al