BÜTÜN SUÇ BEYİNDE

BÜTÜN SUÇ BEYİNDE

AFP

Yapılan araştırmalara göre, Kadınların yüzünü güldürmeyecek çünkü araştırma sonucuna göre kadınların beyni anksiyete, depresyon ve ani duygu değişikliklerine daha yatkın.

 


Beyindeki yatkınlığın yanı sıra ünlü Dukan Diyeti gibi yüksek protein veya düşük kalori içeren diyetler de depresyona yatkınlığı tetikliyor.

Kadınların depresyon için erkeklerden daha çok tedavi gördüğü yıllardır bilinen bir gerçek. Dünyada 10 erkekten biri tedavi görmek için doktora başvururken kadınların ise 4'te biri başvuruyor.

Bunun sebebinin bugüne kadar sosyal faktörler olduğu düşünülüyordu ve kadınların sorunlarına çare ararken erkeklerden daha çok istekli olması gösteriliyordu.

Ancak İsveç'te yapılan bir başka araştırmaya göre mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun kadın ve erkek beyninde işleyişinin farklı olduğunu gösteriyor.

İsveç'teki Karolinksa Enstitüsü'nde çalışan bilim adamları serotonin seviyelerini beyin taramasıyla ölçtü ve sonuçların kadınlar için hiçte iç açıcı olmadığı görüldü.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al