Bunun nedeni ne olabilir?

Bunun nedeni ne olabilir?

Bunun nedeni ne olabilir?Rumuz mutsuz: 2 yıllık evli bir bayanım. Eşimi çok sevmeme rağmen artık cinsellikten zevk alamıyorum. Aslında bu çok uzun bir zamandır devam ediyor. Yaşım 28. Eşime bunu belli etmiyor, zevk alıyormuş gibi yapıyorum. Ama bana her dokunuşunda inanın kaçacak delik alıyorum. Bunun nedeni ne olabilir? Tedavi edilebilir mi? 

- Eşinizle yaşadığınız bu sorunun ne zaman, nasıl başladığı ve ne kadar sürdüğü çok önemli. Bu durum eşinizle olan ilişkinizde eşinizin tutumlarından kaynaklanan bir şeyle ilgili olabileceği gibi, sizin psikolojik durumunuzla ilgili bir sorun da olabilir. Tabi bu nedenleri birbirlerinde ayrı olarak görmemenin de gerekli olduğunu vurgulamalıyım. Çoğu zaman nedenler birden çoktur ve süre içinde bir neden bir diğerini besler hale gelir. Örneğin, eşinin kendisine olan cinsel yaklaşımından hoşnut olmayan bir kadın bunu ifade ettiği halde eşinden olumlu bir tepki alamayabilir ya da bu talebini ifade etmediği için eşinin bir şeyden haberi olmayabilir. Bütün bunların belirli bir süreyi aşmasının sonucu olarak da kadın bir psikolojik problem geliştirebilir ve depresyona girebilir. Depresyon da bu olumsuz durumun devam etmesine daha da katkıda bulunur. Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan? Demek istediğim içinde bulunduğunuz durumları detaylı değerlendirmek önemli. Bu değerlendirmede sizle, eşinizle, ikiniz arasındaki ilişkiyle ve çevreyle (eşlerin çalışma koşulları, maddi durumları, aile büyüklerinin etkileri vs.) ilgili faktörleri iyi tespit edip ona göre hareket etmek gerek.. 

 

Rumuz  Fantezi- 7 yıldır evliyim 2 yıldır cinsel sorunlarım başladı. Eşimle birlikte olurken başkasını düşünmeden orgazm olamıyorum.Bundanda eşime karşı suçluluk duyuyorum.Yazılarınızı 2 haftadır kaçırmadan izliyorum. Yaşanan sorunlar için “Seks terapisine” gidilmesi gerektiği şeklinde bir yazı okumuştum. Bu tam olarak ne demektir? Seks terapisti bu sorunun aşılmasında neler yapabilir.? 

- Birçok kadın nasıl uyarıldıklarını bilmedikleri ya da bildikleri halde bunları eşlerine söyleyemedikleri için eşleri ile cinsel problemler yaşayabiliyorlar. Diğer taraftan eşinizle evliliğinizin ilk 5 yılı yaşadığınız cinsel deneyimin niteliği önemli. Eğer olumlu bir yaşandınız olduysa ne zamandan beri sorun yaşamaya başladınız, bu sıralarda hayatınızda sizinle, eşinizle veya aile içi iletişimle ilgili ne tür değişiklikler oldu? Bu soruların cevabı önemli. Eğer olumlu deneyimlerin sayısı az ise bunun nedenini iyi araştırmak gerek. Cinsellikle ilgili konuşamamak, eşlerin birbirlerine karşı olumsuz yaklaşımları, eşlerden birinin ya da ötekinin cinselliğe karşı genel olumsuz yaklaşımı, cinsellikle ilgili beklentilerin uyuşmaması ve orta bir yolu bulmadaki güçlükler, çocuklarla ilgili sıkıntılar gibi birçok etken eşler arasında tatminkar bir cinsel yaşam olmasını engelleyebiliyor. Bunlardan bir ya da birkaçının uzun süreler devam etmesi zaman içinde eşleri birbirinden soğutabilmekte. Önemli olan bu nedenleri iyi araştırmak ve tespit edebilmek. Bu olduktan sonra düzeltici müdahalelerle iyi bir cinsel hayata ulaşabilmek mümkün. Çift terapileri ya da daha spesifik olarak seks terapileri bu konularda çiftlere yardımcı olabilmenin en önemli araçlarından.

 

Rumuz Kadın Özeni- 6 yıldır evliyim. Eşim bir şirkette üst düzey yönetici. Kendisi saygılı bir insan. Benim her zaman bakımlı ve makyajlı olmamı ister. Bende bunu severek yapıyorum. Bakımlı bir bayanım. Endişem eşimin son günlerde kendisine aşırı bakıyor olması. Göğüslerindeki kılları aldırıyor, manikür pedikür yaptırıyor. Bir erkeğin bu bakımları bir kadın özeniyle yaptırması cinsel eğilimlerinde bir değişikliğin işareti olabilir mi? Bunları yaptığı zaman eşim gözümde bir kadın gibi oluyor.

- Sadece eşinizdeki bu tür değişimlere bakarak bunların cinsel eğilimlerindeki bir değişikliğin nedeni olduğunu söylemek çok zor. Eşinizin yaşını bilmemekle beraber, orta yaş ve sonrasında erkeklerin kendilerine daha fazla özen gösterdiğini, yaşlanmakla ilgili kaygıları olabildiğini ve bu kaygıların sonucu olarak da davranışlarında bazı değişikliklerin olabildiğini biliyoruz. Şunu da söylemek gerekir; bu yaptıklarının bir kaygının sonucu olmaktan çok, kendisi ile ilgilendiğinin ve hayata bağlılığının bir işareti olması da çok muhtemel.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al