Deprem Travma Psikolojisi

‘Bunu yaparsan seni sevmem’ sakın demeyin

Araştırmalar, yeni nesil çocukların daha içine kapanık olduğu, odaklanamama sorunu yaşadıkları, bunun da ailelerin çocuklarına karşı tutumlarından kaynaklandığını ortaya koyuyor.

‘Bunu yaparsan seni sevmem’ sakın demeyin

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Hastanesi'nden uzman klinik psikolog Nazende Ceren Öksüz, çocuk gelişiminin kaçınılmaz olarak çevresel koşullardan etkilendiğini vurguluyor. Öksüz bu nedenle de çocuktaki her sorunda aile tutumu ile okul ve arkadaş çevresinin değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Öksüz, “Çevresel koşullar bazen mevcut sorunu arttırırken, bazen de sorunun ta kendisi olabilir’’ diye konuşuyor. Öksüz’ün ailelere önerileri ve uyarıları şöyle:

KENDİNİ İFADE EDECEK ORTAMI YOK

Bir çocuğun içine kapanık olması, onun kendini ifade edecek ortamı bulamıyor olmasıyla ilişkilidir. Bazı çocuklar mizaç itibariyle kendileri daha dışa dönük olurlar. Bu çocuklar için durum daha kolaydır. Ancak kaygılı ve iç dünyasını yansıtmakta zorlanan bir yapıya sahipse, çocuktan beklentiler onu daha da içe dönük yapabilir.

ANNE-BABA TUTUMU TEŞVİK EDİCİ OLMALI

Böyle çocukların anne baba tutumları daha teşvik edici olmalıdır. Yani bu çocukların kendisini ifade etmeleri için onlara “Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsun? Ne hissediyorsun?” şeklinde sorular sorulmalıdır.

KARARLARINI SORUN

Onunla ilgili alınan kararlarda fikri sorulmalı ve bu kararlar ciddiye alınmalıdır. Yaptığı yanlış davranışların elbette bir sonucu olmalı fakat bu sonuç cezalandırıcı bir tutum olmamalıdır.

SOSYAL FAALİYETLERE YÖNLENDİRİN

Çocuğun becerisi ve başarısına yönelik olumsuz konuşmalar ya da “Böyle yaparsan seni sevmem, sana küserim, bu durum senin yüzünden oldu” gibi sözler çocuğu daha da içe dönük hale getirir. Buna ek olarak, çocuğu sosyal faaliyetlere bol bol yönlendirmek gerekir.

ÇOCUKLAR ÜZERİNDE FAZLA YÜK UYARISI

 Günümüz koşullarında çocukların üzerine yaşlarından daha fazla yük bindirildiğini unutmayalım. Bu çocuklar zaten stres altındalar. Dolayısıyla anne baba tutumları daha fazla önem taşıyor

ODAKLANAMAMA SORUNU İÇİN YARDIM ALIN

Odaklanamama sorunu olan çocuklarda, bu sorunun ne boyutta olduğuna dikkat etmek gerekiyor. Çocuk dersi dinlemekte zorlanıyor, arkadaşlarını derste meşgul ediyor, bu nedenle okuldan olumsuz geribildirimler alınıyor ve notları düşük geliyor olabilir. Bu durumda uzman yardımı almak gerekir.

UZUN DERS SAATLERİ VE SINAVLAR

Uzun ders saatleri ve ağır sınavların da odaklanamama sorunu olan çocukları daha çok zorladığını unutmayalım. Bu çocukları özellikle fiziksel faaliyetlere yönlendirmek, evde onlara uygun ders programları hazırlamak, kurallarda çok net ve tutarlı olmak gerekir.

ÇOCUKLARINIZIN GÜÇLÜ YÖNLERİNİ KEŞFEDİN

 Her çocuğun kendine has güçlü yönleri vardır. Bir çocuk içe dönük olabilir fakat sanata müthiş bir yeteneği vardır. Odaklanamama sorunu yaşayabilir fakat çok iyi bir sporcu olacaktır. Dolayısıyla anne babalar çocuklarının güçlü yönlerini keşfedip, onları bu yönde yönlendirmeliler.

NPGRUP

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Ben ve Sen Dili, kişinin kendini anlatması, sen dili ise karşıdaki ki ile iletişim kurma şeklidir. Çocuk sahibi olmak, her anne-babanın yaşamındaki dö
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Anne olmak en özel ve en güzel mucize… Ya anne sütü? Anne sütünün mucizelerini biliyor musunuz?
  • ‘Hayalim iyi bir anne olmak’ diyenlerden misiniz? İyi bir anne olabilirsiniz. Nasıl mı? Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen R
  • Çocuklarda zaman zaman anne-babalarının sözünü dinlememe kendi bildiklerini okuma davranışları görülebiliyor. Bu söz dinlememe durumu ile anne-babala
  • Küçük çocuklar için en kritik yaşlardan biri olan üç yaş, onların kendilerini anlayıp, hayaller kurdukları ve bağımsızlıklarını ilan ettikleri bir yaş
  • Randevu Al