BUNLARI ASLA SÖYLEMEYİN!

BUNLARI ASLA SÖYLEMEYİN!

Habertürk

Depresyondaki arkadaşınıza yanlış bir şey söylemek kişinin kendini daha kötü hissetmesine neden olabilir.

 


Bu nedenle depresyonda olan biriyle konuşurken sözlerinizi çok dikkatli bir şekilde seçmelisiniz '' uyarısında bulundu.

Reader' s Digest Dergisi' nde yer alan haberde, size kişiye söylemeniz ya da söylememeniz gereken sözlerden bazı örnekleri de sıralayan uzmanlar bunlardan en önemlilerini ve sıkça bilinçsizce tekrarlananları şöyle sıraladı:

Söylemeyin: "Birçok insan senden daha kötü durumda."Bu doğru bile olsa, arkadaşınıza yardımcı olmayacağı için o anda bunu söylememelisiniz, Gereksiz yere kişiyi üzerseniz, kişinin psikolojik durumu daha kötü hale gelebilir.

Söyleyin: "Bu problemle bas ederken yalnız değilsin.

Söylemeyin: "Hiç kimse hayatın bir eğlenceden oluştuğunu söylemedi."Bu arkadaşının duygularının dışa vurumu gibi algılanabilir.

Söyleyin: "Benim için" Söylemedin için üzülmeyi bırakmalısın. " Arkadasınız depresif duygularını nasıl durduracağını bilemez. Depresyon seker ya da kalp hastalığı gibi fiziksel bir hastalıktır. Fakat depresyondakiler durumu atlatmak için daha fazla uğraşırlar.

Söyleyin: "Sana yardım etmeme izin ver,"

Söylemeyin: "Şimdi depresyondasın, her zaman böyle olmayacak ya?"tarzındaki sözler daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Söyleyin: Sen delirmiyorsun!"

Söylemeyin: "Bu senin kendi suçun."Hiç kimse depresyona girmeyi kendisi seçmez.

Söyleyin: "Bu süreçte seninle birlikteyim."

Söylemeyin: "Bana inan, ne hissettiğini biliyorum Bende bir kere günlerce depresyona girmiştim. "Kendinizi üzgün ya da hüzünlü hissetmeniz depresyondan farklıdır.

Söyleyin:"Seni anlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım."
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al