BUNAMAYA KARŞI MANYETİK DALGA

BUNAMAYA KARŞI MANYETİK DALGA

Bunamaya karşı manyetik dalga (TMU) tedavisi

İngiltere'de, beyne manyetik dalga vererek, ihtiyarlıkta görülen bunamaların önlenebileceği açıklandı. Aynı yöntem, kişinin resim yapmasını da geliştiriyor.

Nevsal Elevli

LONDRA Nöroloji Enstitüsü doktorlarından Prof. John Rothwell, beyne manyetik dalga vererek, ihtiyarlık yıllarında görülen bunamaların önlenebileceğini bildirdi. Rothwell, aynı yöntemle kişinin resim yapma veya güzel yazı yazma gibi yeteneklerinin de geliştirilebileceğini açıkladı. Transcranial Magnetic Stimulation - TMS (kafatasından manyetik uyarı) sistemi, ilk kez 20 yıl önce Sheffield Üniversitesi'nden Prof. Anthony Barker tarafından uygulandı.

Beynin işlevi artıyor
TMS yöntemini hastaları üzerinde uygulayan Prof. Rothwell, bu teknik sayesinde 40 saniyelik bir uyarma ile beynin bazı kısımlarının işlevini 1 saat süreyle artırabildiklerini, bazılarınınkini de azaltabildiklerini söyledi. Prof. Rothwell'in ekibinden John McDougall, "Araştırmalarımızla TMS'nin resim yapmayı ve yazıda tashih yapma oranını düşürdüğünü gösterdik. Başka araştırma gruplarının çalışmaları da aynı neticeyi elde ettiler" dedi.

Beynim nasıl 'gıdıklandı'?

Londra muhabirimiz Nevsal Elevli, Dr. Rothwell'in seansında yaşadığı deneyimi şöyle aktardı: Queen meydanında beynimin 'gıdıklandığı' Nöroloji Enstitüsü'ndeyim. Rothwell ilk manyetik dalgayı verdiğinde kafa derim büzülmüş gibi hissetim. Daha sonra siyah bir anahtarı başıma dayayıp elektronik bir kutu üzerindeki düğmeleri çevirince alnıma birisi sanki kalemin tersiyle vurdu. Rothwell, beynime 20 saniye zarfında akım vermeye başladı. Çenemde bir titreme ve dişçide duyulan gibi bir acı hissettim. Çıktığımda bir yaratıcılık gelmiş miydi bilmiyorum ama bir şey apaçık ortadaydı: İnanılmaz bir kahkaha atma isteği. Bir de şarkı söylemek ister gibi bir duygu.

KAYNAK:
//www.milliyet.com.tr

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al