BUNALIM GEÇİRENLER ARTIYOR

ANKA

Antidepresanlar için 2008 yılında yapılan toplam harcama miktarının 390 milyon TL olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın soru önergesine verdiği yanıt 2009 yılında ruhsal bunalım geçiren hasta sayısının arttığını ortaya koydu. Akdağ’ın verdiği bilgiye göre 2009’un ilk üç ayında 1 milyon 376 bin 828 kişi hastanelerin ruh sağlığı ve hastalıkları servisine başvurdu. Akdağ Türkiye’de yaygın olarak kullanılan antidepresanlar için 2008 yılında yapılan toplam harcama miktarının 390 milyon TL olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın ‘anti depresan ilaç kullanımının’ ekonomik kriz öncesi döneme göre iki katına ulaştığı ve psikolojik rahatsızlıkların çoğaldığına yönelik soru önergesini yanıtladı. 2007 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelere toplam 209 milyon 630 bin 370 hastanın başvurduğunu bu sayının 4 milyon 753 bin 534’ünün ruh Sağlığı ve hastalıkları branşına ait olduğunu kaydeden Bakan Akdağ, 2008 yılına ilişkin rakamlar konusunda ise şu bilgileri verdi:

"2008 yılında Bakanlığımıza bağlı hastanelere toplam 216 milyon 723 bin 712 hasta başvurusu yapılmış olup bu sayının 4 milyon 882 bin 410’u ruh sağlığı ve Hastalıkları branşına aittir. 2008 yılında ruh sağlığı ve hastalıkları branşında yapılan muayene sayısının toplam muayene sayısına oranı yüzde 2,25’tir. 2008 yılı ilk 3 aylık dönem içerisinde bakanlığımıza bağlı hastanelerin ruh sağlığı ve hastalıkları servisine yapılan başvuru sayısı 1 milyon 304 bin 125 olup 2009 yılının aynı döneminde bu sayı 1 milyon 376 bin 828 olarak gerçekleşmiştir. Aradaki fark anlamlı bulunmamıştır."

"İLAÇ SATIŞ RAKAMLARININ EKONOMİK KRİZLE İLGİSİ YOK"

2008 yılında antidepresan ilaçların toplam kutu sayısına oranının yüzde 2,10 iken bu oranın 2009 yılı ilk yarısında yüzde 2,05’e indiğini kaydeden Akdağ, yine bedel olarak 2008 yılında toplam ilaç harcamaları içindeki antidepresan ilaçların oranı yüzde 3,06 iken 2009 yılı ilk yarısında bu oranın yüzde 3,04’e indiğini söyledi.

31 MİLYON KUTU İLAÇ TÜKETİLDİ

Akdağ, ekonomik krizler sonucu ortaya çıkan işsizlik ve yoksullukla ruh sağlığı ilişkisini araştıran çalışmaların, ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizliğin dünyanın her yerinde insanların ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğini gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Bununla birlikte rakamlar göz önüne alınarak ülkemizdeki ilaç satış rakamlarının ekonomik krizle bağlantılı olarak arttığı söylenemez. Soru önergesinde belirtilen 14 milyon kutu satışı 2003 yılında antidepresan ilaçların satışına ilişkin IMS rakamlarıdır. Bu rakamların içinde o dönemde SSK hastanelerinden SSK’lı vatandaşlara verilen ilaç sayısı yoktur. SSK’lı ve Yeşil Kartlı vatandaşlarımızın ilaçlarını serbest eczanelerden almaya başlamalarından itibaren antidepresan ilaçların satışı IMS rakamlarına göre 2006 yılında 23 milyon kutu, 2007 yılında 27,5 milyon kutu, ve 2008 yılında 31 milyon kutu olmak üzere tedricen artmıştır. Toplam artış oranı ilk üç yıldaki artış oranından fazla değildir. Üstelik 2008 yılındaki artış oranı diğer yıllara nazaran daha azdır. Bu oranlara bakarak ekonomik kriz ile antidepresan ilaç kullanımı arasında doğrudan ilişki kurulması anlamlı değildir."

DEPRESYON İLAÇLARINA 390 MİLYON TL HARCANDI

Bakan Akdağ, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan antidepresan ilaçların SSRI grubu olarak adlandırılan antidepresanlar olduğunu da kaydetti. Akdağ 2008 yılında antidepresan ilaçlar için yapılan toplam harcama miktarını ise 390 milyon TL olarak açıkladı. (ANKA)

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al