Buna nasıl izin verir, anlamıyorum!

Buna nasıl izin verir, anlamıyorum!

Buna nasıl izin verir, anlamıyorum!Cem Erzurum- 17 yaşındayım. Cinsellik konularından nefret ediyorum. Bunun insanlara kötülük etmek gibi düşünüyorum. Anneme kötülük yapılıyor düşüncesiyle gece uyuyamıyorum. Yıkanmak için kalktıklarında çıkıp babamla kavga etmemek için zor tutuyorum kendimi ama annemi sabah kahvaltıda gayet mutlu görüyorum. Buna da sinir oluyorum ayrıca. Buna nasıl izin verdiğini anlamıyorum. Bende bir rahatsızlık mı var acaba? 

- 0-6 yaş gelişim döneminde yaşanan özel çatışmalar vardır.Bunlardan biri de “Ouidipus Kompleksi”.Bu dönemde erkek çocuk anneye yönelik bir platonik ilgi duyar.Baba ile rekabete girer anneyi sahiplenme adına.Anne gözünde kutsal bir yerdedir ve genellikle annenin cinselliği şevkat ve güven olarak algılanır.Bu kompleksin sağlıklı çözülememesi de cinsellikle ilgili negatif yatırımlara neden olur.Anne kendisini aldatan baba ise zarar veren olarak algılanabileceği gibi anneyi bir tür koruma çemberine alıp babanın zarar vermesinden koruma kaygısı ile davranılabilir.Böyle bir durumda en sağlıklı çözüm bir profosyonel yardım ile cinsellik ve sağlıklı çözülemeyen çatışma ile ilgili negatif yatırımı pozitife çevirmelidir.

 

19 yaşındayım. Her sabah kalktığımda bir ıslaklık hissediyor ve her gün yıkanmak zorunda kalıyorum. Bazen rüya gördüğümü hatırlıyorum ama her gün bu durumun olması bende cinsel bir fazlalık var mı endişesine sevk ediyor. Bu durumu nalsı öğrenebilirim. 

- Erkek cinsel yapılanması kadınlarınkinden farklıdır.Kadınlar doğumla birlikte belli bir sayıda yumurta ile dünyaya gelirler.Doğurganlık yetilerinin gelişmesi ile beraberde periyodik zamanlar halinde bu yumurtalar döllenmeye hazır hale gelir.Eğer yumurta döllemez ise rahim kanalı yoluyla dışarı atılır.Buna adet görme denir.Erkeklerde ise üreme organlarının gelişmesi ile beraber meni üretilmeye başlanır.Üretilen meninin ise belli bir miktara ulaştıktan sonra dışarı atılması gerekir.meninin dışarı atılması cinsel ilişkide bulunma, mastürbasyon gibi yöntemlerle olduğu gibi “ıslak rüya” tabir edilen şekilde de olabilir.son derece doğaldır.

 

21 yaşında ağır bir işte çalışıyorum. Gündüz çok yorulmama karşın akşam uyumadan önce hayalimde  tuttuğum kişilerle fanteziler yaşayıp boşalmadan uyuyamıyorum. Ertesi günde çok yorgun oluyorum. Hem istemiyorum bunu yapmayı hem de kendimi alıkoyamıyorum. 

- Özellikle yalnız yaşayan genç yetişkinlerde görülen bir durumdur.Stresle başa çıkmada yeteri kadar beceri yoksa ya da yaşam kalitesi düşük olup yaşam ev ve iş arasında sıkışıp kalmışsa biriken gerginliği atmada bir rahatlama yöntemi olarak mastürbasyon sık tercih edilebilen bir yoldur.Ancak sağlıklı olduğu da söylenemez.Böyle durumlarda yaşam kalitesini artırmak sadece cinsel yolla rahatlamayı azaltacağından hem fiziki hem de psikolojik olarak ortaya çıkabilecek sıkıntıları da önlemek anlamına gelecektir.Ayrıca aşırı mastürbasyonun bir “Kompulsyon(Davranış takıntısı)” halini alabileceğini de unutmamak gerekir.

 

Hatice- Yozgat- Merhabalar. 14 yaşında orta sona giden kızım var. Bu yıl dersleri berbat. Sürekli okulu kırıp erkek arkadaşlarıyla gezip tozuyorlar. Eve geldiğinde de odasına çekilip saatlerce telefonla konuşuyor. Hiç ders çalışmadığı halde saatlerce aynanın karşısında kalıyor ve aşırı makyaj yapıyor. Bu yaşta bu kadar cinsel eğilim doğru mudur? 

-14 Yaş ergenlik dönemi içinde en sert rüzgarların da esmeye başladığı zamandır.Bundan öncesinde aile ya da okul gibi otoritelerle çok da çatışmayan genç artık aleni bir çatışma sergiler olmuştur.Otoriteyi ve düzeni düzenleyen olarak değil kendisini engelleyen ve kısıtlayan bir kuşatma gücü olarak görür.Bu dönemde otorite ile sürekli bir savaş haline girer.Ayrıca ergenlik kişilik gelişiminin üç ana unsuru olan cinsel kimlik,toplumsal kimlik ve mesleki kimliğinde yapılandırıldığı bir çağdır.Sürekli kendisini aradığı tanımaya ve tanımlamaya çalıştığı bir çağda gençlere özellikle sosyal kaygılar ve gelecek kaygısıyla yaklaşmak biraz daha kendilerine dönmelerinden başka bir işe yaramaz.Yani onun kendisini tanımlama biçimini soruda olduğu gibi akademik sorumluluklarla ilişkilendirmek,ilişkilendirilen özelliğe daha da soğumayı getirir.Gencin yetersizlik duygusu pekişir ve yetersizlik hissettiği ya da hissettirildiği her neyse ondan kaçar.yetersizlik duygusunu ise ya içe dönük;hatayı kabullenip üzerini örtmeye çalışır ya da dışa vuruk şekilde;daha güçlü olduğunu düşündüğü farklı bir yönünü  abartılı olarak ortaya koymak suretiyle egosunu ayakta tutmaya çalışır.Böyle bir durumda abartılı davranışın eleştirilmesini de kişiliğine alır.Kaos ortaya çıkar.Ayrıca cinsel kimlik gelişimi sosyal onay görme ve statü edinimi ile “ben büyüdüm” mesajı vermenin de en sık kullanılan sembollerinden biridir.Yetişkin cinsel kimliğe ait şekilde davranılmaya çalışılarak büyüdüm mesajı iletilmeye çalışılır.Bu dönemde kızlarda makyaj eğilimi karşı cinsle flört yaklaşımları artarken erkeklerde ise trend maskülen özellikler neyse o uygulanmaya çalışılır.Durum böyle olunca risklerde artar.Çatışmanın çözümünde esas kamplaşmamaktır.Ergenlik döneminde çocuğu olan ebeveynlerin en dikkat edeceği hususlar,onunla inatlaşmadan ikna yolunu denemeleri,yapması gerekenleri düşünüp uygulaması için akıl veren komutunda değil,uygun davranışı özendiren ve kendisi bulduğunda onore edebilen pozisyonda kalmaları, empatik yaklaşım ilkesini uygulayabilmeleridir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al