Deprem Travma Psikolojisi

Bulmaca merakı 6 ciltlik sözlük yazdırdı

Sinop'ta bulmaca meraklısı 62 yaşındaki emekli Şeyda Yılmaz, 20 yıllık bir çalışma ile 235 bin sorunun ve cevaplarının yer aldığı 3 bin 250 sayfadan oluşan 6 ciltlik bulmaca sözlüğü hazırladı.

Bulmaca merakı 6 ciltlik sözlük yazdırdı

Sinop'ta bulmaca meraklısı 62 yaşındaki emekli Şeyda Yılmaz, 20 yıllık bir çalışma ile 235 bin sorunun ve cevaplarının yer aldığı 3 bin 250 sayfadan oluşan 6 ciltlik bulmaca sözlüğü hazırladı. bulmacaYılmaz, bulmaca merakının genç yaşlarda başladığını, 20 yıl önce ulusal bir gazetenin Türkiye genelinde yaptığı "zamana karşı bulmaca çözme" yarışmasında 350 kişi arasında Türkiye 10'uncusu olduğunu belirtti.

Bulmaca sözlüğü hazırlama fikrinin söz konusu yarışma ile ortaya çıktığını anlatan Yılmaz, o günden sonra sözlük hazırlamak için çalışmalara başladığını belirtti. Yılmaz, 12 yıl önce emekli olduğunu, emekli olmadan önce iş yerinde de boş zamanlarında bulmaca sözlüğü için çalıştığını ifade ederek, şunları dile getirdi: "Emekli olmadan önce ve emekli olduktan sonra 20 yıllık zaman içinde 235 bin soru ve cevabı içeren 3 bin 250 sayfalık, 6 ciltten oluşan bir ansiklopedik bulmaca sözlüğü hazırladım. Bu bilgileri ayrıca bilgisayarıma yükledim. Bulmaca sözlüğünü hazırlarken Büyük Larousse, Meydan Larousse, Türkçe sözlükler, yöresel sözlükler ve diğer kaynakları defalarca sayfa sayfa inceleyerek aldığım kelimelerin sorusunu ters çevirmek suretiyle alfabetik olarak sıraladım. Böylece bulmaca sözlüğü meydana geldi. Yani bu bulmaca sözlüğü normal sözlüklerin ters çevrilmiş hali." Hazırladığı bulmaca sözlüğünde hedefinin soru ve cevap sayısını 300-400 bine çıkartmak olduğunu ifade eden Yılmaz, "Bulmaca için kaynak bulmakta zorlanıyorum. İncelediğim bütün kaynaklardan alacak kelime bulmakta zorlanıyorum. Kütüphanelere gidiyorum. Oralarda da yararlanacak kaynak bulmakta zorluk çekiyorum" dedi. Bulmacanın kendisi için hobi olduğunu ve bulmaca merakının devam edeceğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti: "20 yıldır günde asgari 8 saat bulmacalarla ilgili çalışmalar yapıyorum. Emekli olmadan önce dahi çalıştığım iş yerinde boş zamanımda kitapları inceliyordum. Eve gittiğimde gece geç saatlere kadar çalışıyordum. Bu çalışmalarım aralıksız devam ediyor. Evde eşim ilk zamanlarda sıkılıyordu ama daha sonra o da bana yardımcı olmaya başladı. Kendisine teşekkür ediyorum." Şeyda Yılmaz'ın eşi Lütfiye Yılmaz da eşinin gece gündüz boş vakitlerini bulmacayla geçirdiğini belirterek, "Bulmaca merakı eşimde vazgeçilmez bir tutku oluşturdu. Bunlarla çalıştığı sürece çok da mutlu oluyor. Ben de zaman zaman kendisine yardımcı oluyorum" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al