Bugün çok güzelsin diyorsa...

Eğer erkek arkadaşınız size o gün ne kadar güzel olduğunuzu söylüyorsa bunu düşünen aslında erkek arkadaşınız değil "hormonları."

Bugün çok güzelsin diyorsa...
Paylaş:

Eğer erkek arkadaşınız size o gün ne kadar güzel olduğunuzu söylüyorsa bunu düşünen aslında erkek arkadaşınız değil "hormonları."

begeniyorsaYapılan bir çalışmaya göre "flörtöz kimyasal" olarak adlandırılan oksitosin hormonu sayesinde erkekler kız arkadaşlarını daha çekici buluyor. Ancak paniğe gerek yok çünkü sarılma veya öpüşme gibi durumlarda salgılanmaya başlayan hormon sadece partnerler üzerinde etkili. Yabancılar veya iş arkadaşlarının daha çekici görünmesine neden olmuyor.

MUTLU BİR ÇİFT OLMAK ZOR DEĞİL!

Alman araştırmacılar oksitosin hormonunun tek eşliliği sağlamak gibi bir görevi olduğunu ve tek eşliliğin memeli canlılarda az görülen bir durum olduğunu belirtti.

40 ERKEĞE OKSİTOSİN HORMONU VERİLDİ

Bonn Üniversitesi'nden bilim adamları 40 genç erkeğe aşık oldukları sevgililerinin fotoğrafını gösterdi. Deneye katılan gönüllülere bir etkisi olmayan plasebo sprey ve bir de oksitosin spreyi sıkıldıktan sonra partnerlerini ne kadar çekici buldukları soruldu. Ardından gönüllü olarak araştırmaya katılan erkeklere yabancılarla, uzun süredir tanıdığı iş arkadaşı gibi insanların fotoğrafları gösterildi. Ayrıca uzun süreli ilişki yaşayan gönüllülerin beyin taramaları da yapıldı ve beyinlerinin nasıl tepki verdiği ölçüldü. Araştırmayı yürüten Dirk Scheele, gönüllü erkeklere plasebo yerine oksitosin verildikten sonra partnerlerini diğer kadınlardan çok daha çekici bulduklarının ortaya çıktığını söyledi. BBC