Bu yüzden 8 milyon kişi ölüyor

'Sepsis'ten dünyada her yıl 8 milyon kişi ölüyor.

Bu yüzden 8 milyon kişi ölüyor
Paylaş:

Vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan "sepsis" nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk 8 milyon kişi hayatını kaybediyor.

Türk Yoğun Bakım Derneği'nden yapılan açıklamada, sepsisin erken tanı konularak tedavi edilmemesi halinde birçok organda yetmezlik meydana geldiği belirtildi.

Özellikle kalp krizi, akciğer, meme, prostat kanserlerinin toplamından daha fazla ölümle sonuçlanan organ yetmezliği hastalığı sepsisin yeterince bilinmediğine işaret edilen açıklamada, sepsis nedeniyle dünyada her yıl 5 milyonu çocuk 8 milyon kişinin hayatını kaybettiği aktarıldı.

Açıklamada, sepsisin Türkiye'de görülme sıklığının bilinmediği savunuldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, sepsis hakkında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini ve erken tanı konulması halinde yüzde 20 oranında olumlu sonuç alındığını kaydetti.

Ünal, tanı ve tedavide yaşanacak bir saatlik gecikmenin sepsise yol açacağının altını çizerek, "Sepsise bağlı ölümlerin azaltılabilmesi için en önemli nokta erken evrede hastalığın tanınması ve tedaviye başlanmasıdır. Yapılan araştırmalar, sepsis kaynaklı ölümlerin en az yüzde 10-15'inin önlenebilir olduğunu, erken tanı ve tedavi ile sepsiste hayatta kalmanın artırılabileceğini ortaya koymuştur" değerlendirmesinde bulundu.

A.ABu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: