BU VİRÜS BEYNE ULAŞIYOR

BU VİRÜS  BEYNE ULAŞIYOR

REUTERS

Uçuğa neden olan herpes virüslerinin burundan  beyne ulaşıyor olabileceği bildirildi.

 


ABD'nin Maryland eyaletindeki National Institute of Neurological  Disorders and Stroke'da görevli Erin Harberts başkanlığındaki bilim adamları,  sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan  araştırmalarında, menenjit, Alzheimer, Parkinson ve Multiple Skleroz (MS) gibi  hastalıklarda rol oynayan herpes virüslerinden bazılarının, beyne, burun yoluyla  ulaştığını belirtti.

Burun mukozasında tip-6 herpes virüsünü tespit eden bilim adamları,  virüslerin burada belirli hücrelerde çoğalabildiğini de gördü.

Önce kadavraları inceleyen bilim adamları, tüm beyinde görülebilen herpes  virüslerinin özellikle koku almayla ilgili bölgede yoğunlaştığını saptadı. MS  hastası, koku alma hissi bulunmayanlar ve sağlıklı insanların burun  mukozalarından örnekler alan bilim adamları, örneklerin yüzde 40'ında herpes  virüsüne rastladı.

Bilim adamları ayrıca, tip-6 herpes virüslerinin, burun mukozasındaki  olfaktör hücreler (OEC) yardımıyla çoğalabildiğini belirledi. Bilim adamları,  herpes virüslerinin OEC'ler aracılığıyla burundan beyne ulaştığını tahmin  ediyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al