BU TİPLERİ RAHATLATIYOR

BU TİPLERİ RAHATLATIYOR

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Sahip oldukları para onlarda içsel gerileme neden oluyor ve sırf paralarını tüketebilmek için delice alışveriş yapıyorlar.

 


Bu kişiler ancak meteliksiz kaldıklarında rahatlayabiliyorlar. Dr. Barış Önen Ünsalver "Bulimik Alışverişçiler" i anlattı.

Aşırı alışveriş davranışının birçok farklı nedeni ve tetikleyicisi olduğunu ifade eden Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi doktorlarından Barış Önen Ünsalver, sorunlu alışveriş davranışı sergileyen kişilerin, alışveriş şekli, aşırılığı besleyen ve tetikleyen psikolojik ve fizyolojik özellikler yönünden kendi aralarında çeşitli tiplere ayrıldığını belirtiyor. Gerekçelerine bağlı tipleri farklı olsa da ortak noktaları delice alışveriş yapmaları. Takıntılı alışveriş tiplerinden birinin de "Bulimik Alışverişçiler" olduğuna dikkat çeken Psikiyatrist Ünsalver Timaş Yayınlarından çıkan "ALIŞVERİŞKOLİK" isimli kitabında konuyu derinlemesine irdeliyor.

Dr. Barış Önen Ünsalver;


"Bazı insanlar, sırf paralarını tüketebilmek için takıntılı bir şekilde alışveriş yaparlar. Parayı tüketme arzusu bilinçdışından kaynak alır. Paranın varlığı içsel gerilime neden olur ve ancak meteliksiz kalarak rahatlama sağlanır.

Sevgisiz, soğuk bir ailede büyüyen bir kimsenin büyük bir mirası kısa sürede nasıl tükettiğini anlatan çok hikâye vardır. Mirasın tüketilmesi, ölü akrabaya "Senin paranı istemiyorum" mesajını vermeyi hedefler.

Özellikle stresli dönemlerde, kısa süreli olmak kaydıyla aşırı miktarda alışveriş yaparlar. Aynı yeme bozukluklarında olduğu gibi, yaptıkları alışverişi bir bakıma kusar, aldıkları malları geri götürebilirler. Alışveriş yaparken duygusal boşalma yaşarlar. Alışveriş sonrası yaşanan kararsızlık ve suçluluk, kişiyi malı geri götürmeye iter; geri verince rahatlarlar."
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al