Bu timler güven veriyor

İstanbul'da halkın yoğun olduğu bölgelerde seyyar satıcı, esnaf gibi davranarak görev yapan Güven Timleri'nin çalışmaları sayesinde sokakta işlenen suçlar yüzde 75 oranında düştü.

Bu timler güven veriyor

İstanbul'da halkın yoğun olduğu bölgelerde seyyar satıcı, esnaf gibi davranarak görev yapan Güven Timleri'nin çalışmaları sayesinde sokakta işlenen suçlar yüzde 75 oranında düştü.

guven_timİstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından 2009 yılında kurulan Güven Timleri, Taksim, Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Bayrampaşa, Fatih, Eminönü ve Gaziosmanpaşa'da halkın yoğun olduğu bölgelerde görev yapmaya başladı. Sokakta işlenen kapkaç, yankesicilik, hırsızlık, gasp gibi suçları en aza indirmek amacıyla kurulan Güven Timleri'ndeki polisler, simitçi, bilet satıcısı, çiçekçi, temizlik görevlisi, kestaneci, esnaf kılığına girerek suçluları yakalamaya başladı. Güven Timleri Şube Müdürü Dursun Güneş'in yönetiminde, yaş ortalaması 20-30 arasında değişen yaklaşık 1200 polisin, görev yaptıkları bölgelerde suç oranlarının yüzde 75 oranında düşmesini sağladığı bildirildi. Görev yaptıkları bölgelerde esnafla işbirliği içinde çalışan Güven Timleri, sokakta hızla koşan kişilerden bile şüphelenerek durduruyor. Bu kişilerden bir çoğunun işlerinin acele olmasından dolayı koştukları belirlenirken, bazılarının da kapkaç, yankesicilik gibi suçlara karıştıkları için kaçtıkları tespit ediliyor.

TAKSİM'DE BAZI GÜNLERDE HİÇ YANKESİCİLİK YAŞANMIYOR

Türkiye'nin en kalabalık meydanı olmasının yanı sıra dünyanın da en yoğun insan bulunduran bölgelerinden biri olan Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'nde, Güven Timleri'ne bağlı yaklaşık 500 polis görev yapıyor. Emniyet Amiri Murat Öztaş'ın sorumluluğunda Taksim ve İstiklal Caddesi'nde 24 saat çalışan Güven Timleri, başarılı çalışmalarıyla dikkati çekiyor. Önceki yıllarda sokakta işlenen suçların yoğun yaşandığı Taksim ve İstiklal Caddesi'nde, Güven Timleri'nin disiplinli çalışması sayesinde bazı günlerde hiç yankesicilik ve kapkaç olayının meydana gelmediği bildirildi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al