Deprem Travma Psikolojisi

Bu testler öğrencileri robotlaştırıyor

Çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığı açıklandı.

Bu testler öğrencileri robotlaştırıyor

Çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığı açıklandı. ogrencitestBartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, "Amerika'da 10 yıl boyunca yapılan araştırmaların, çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığını ve yalnızlığa sürüklediğini ortaya çıkarmıştır" dedi.

Güneş, son yıllarda çoğu gelişmiş ülkede olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığının da çoktan seçmeli sınav yerine yeni bir sistem üzerinde çalışması gerektiğini söyledi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Kolay uygulandığı gerekçesiyle testlerden bir türlü vazgeçilemediğini belirten Güneş, "Oysa yeni öğretim programlarında çoktan seçmeli testler yerine etkinliklere ağırlık verilmektedir. Bu testlerin bilimsel yönden zayıf olduğu, öğrencilerin dil ve zihinsel becerilerini geliştirmede yetersiz kaldığı, konuşma ve yazma becerilerini değerlendiremediği gibi hususlar sık sık vurgulanmaktadır" diye konuştu. Güneş, çoktan seçmeli testlerde kalıp soruların ve cevapların dışına çıkılamamasının öğrencinin beynini etkili ve verimli kullanmasını, mantıklı çözümler üretmesini ve düşünmesini engellediğini belirterek, bu durumun ulusların bilimsel yaratıcılığını da tehdit ettiğini ifade etti.

"TEK DOĞRUYA ODAKLANMA" Sürekli test çözen öğrencinin kendisini doğru cevabı bulmaya şartlandırdığını ve tek doğru cevaba odaklanmasının zamanla alışkanlık oluşturduğuna işaret eden Prof. Dr. Güneş, şunları kaydetti:

"Amerika'da 10 yıl boyunca yapılan araştırmalar, çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığı ve yalnızlığa sürüklediğini ortaya çıkarmıştır. Çoktan seçmeli testlerin konuşma ve iletişim becerilerini olumsuz etkilediği, öğrencilerin aile, arkadaş ve öğretmenleriyle rahat iletişim kuramadıkları, kendilerini iyi ifade edemedikleri saptanmıştır. Bu testler, öğrencinin günlük hayatındaki olaylarda da sürekli tek doğru cevap aramasına, her şeyin tek doğru cevabının olduğunu düşünmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda zengin ve esnek düşünmesini, günlük yaşamını ve sorun çözme becerilerini etkilemektedir." Güneş, okul ve dershanelerde çoktan seçmeli testlerden vazgeçilmeli gerektiğini ifade ederek, "Sınavlarda açık uçlu, kısa cevaplı, tahmin ve çıkarım ağırlıklı, dil ve zihin becerileri geliştirici sorulara yer verilmelidir. Böylece düşünme, anlama, sorgulama, araştırma ve sorun çözme becerilerini geliştiren, geleceğine yön veren bireyler yetiştirilmelidir" diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al