BU TEST SÖYLEYECEK

BU TEST SÖYLEYECEK

A.A

500 euroluk  bir kan testi sayesinde bir insanın ne kadar hızlı yaşlandığını tespit etmek mümkün  olacak.

 


Independent gazetesinde yer alan bir habere  göre, 500 avroya malolan bir kan testi sayesinde bir insanın ne kadar hızlı  yaşlandığını ve ne zaman öleceğini gerçeğe yakın olarak tespit etmek mümkün  olacak.

Kan testinin İngiltere'de bu yılın sonunda satışa çıkarılması  planlanıyor. Tartışmalı test, bir insanın kromozomlarındaki telomere adı verilen  hayati yapıların uzunluğunu ölçüyor. Bilim adamlarına göre, telomeresi kısa  olanların ömrü de kısa oluyor.

Testi hazırlayan bilim adamları, 500 avroluk kan testi sayesinde, bir  insanın telomerelerinin gücüne bakılarak, kronolojik yaşına kıyasla biyolojik  yaşının daha genç veya yaşlı olup olmadığını görebiliyor. Bu testin, 5 ila 10 yıl  içinde çok yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. Independent gazetesi,  bazı bilim adamlarının, kan testinin geçerli bir ölçü olup olmadığını ve  kullanımının ne derece etik olduğunu tartıştığını da yazdı.

Kan testi sonuçları, hayat sigortası ve sağlık sigortası sağlayan  şirketler için de önemli olabilir. Test, bir insanın yaşlandıkça kalp, alzheimer  veya kanser gibi bir dizi hastalıktan ölme riskini ölçmede bir gösterge olarak  kullanılabilecek.

Gazeteye konuşan Madrid'deki İspanyol Ulusal Kanser Araştırma  Merkezi'nden Maria Blasco, “Telomereleri daha kısa olarak doğanların, normalden  daha az ömürlü olduklarını biliyoruz. Ancak uzun telomerelerin size daha uzun bir  hayat sağlayıp sağlamadığı bilinmiyor” değerlendirmesinde bulundu.
        
TELOMERELERİN KISA TARİHİ
        
Bilim adamları 2003 yılında, 143 kişiden alınan ve 20 yıl eski kan  örnekleri üzerinde yaptıkları incelemede telomerelerin boyunun, 60 yaşına ulaşmış  bir kişinin 15 yıl daha yaşayıp yaşamayacağına ilişkin iyi bir gösterge olduğunu  tespit etti. 2004 yılında yapılan bir araştırmada, hasta bir çocuğa sahip olmanın  stresiyle yaşayan kadınların daha kısa telomereleri olduğu belirlendi. İlaç veya  diğer stres düşürücülerin, telomerelerin boyunu uzattığı da saptandı.

Scotland'da 2007 yılında yapılan bir araştırma, daha uzun telomereleri  olanların kalp hastalığına yakalanma riskinin, kısa telomerelilere göre yarı  yarıya daha az olduğunu ortaya koydu. Telomere uzunluğunun, kalp hastalıkları  geliştirme riskini ölçmede kullanılabileceği anlaşıldı. 2009 yılında kısa  telomereler, genetik kemik iliği hastalıklarıyla bağlantılandırıldı. 2010  yılında, bazı hücrelerdeki telomerelerin yaşamını uzatan enzimi alınan farelerin  erken yaşlandığı görüldü. Bu enzimin yeniden farelere enjekte edilmesiyle  yaşlanma etkisi ortadan kaldırıldı.

Bu yıl İngiltere'deki devlet memurları arasında yapılan bir araştırmada  daha az eğitimlilerin daha kısa telomereleri olduğu tespit edildi. Araştırmaya  göre, az eğitimlilerin daha hızlı yaşlandığı ve yaşlanmaya bağlı hastalıklardan  daha çok çektiği belirtildi.
 
 


Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al