Bu test tahmin edecek

Kadınların biyolojik saatinin ne hızla işlediği, kanda yapılan basit bir hormon testiyle ölçülebiliyor,

Bu test tahmin edecek
Kadınların biyolojik saatinin ne hızla işlediği, kanda yapılan basit bir hormon testiyle  ölçülebiliyor, Haber3AntiMüllerian (AHM) hormon testi, menopoz yaşının tahmin  edilmesine yardımcı oluyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opt. Dr. Tolga Ecemiş, AA muhabirine  yaptığı açıklamada, doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu 48-55 yaş arası dönemin  “menopoz” olarak tanımlandığını belirterek, menopoza giren kadınların çocuk  sahibi olmasının tıbben mümkün olmadığını söyledi. Doğum yapmış, spor yapan, düzenli cinsel hayatı olan ve erken adet gören  kadınların genellikle menopoza geç girdiklerini dile getiren Ecemiş, doğum  yapmamış, spor yapmayan, düzensiz cinsel hayatı bulunan, genel yaşama düzeni  bozuk, sigara, alkol, stres faktörleri bulunan kadınların ise menopoza daha erken  girdiğini vurguladı. Ecemiş, erken menopoza giren kadınlarda yumurta hücrelerinin sayısının  doğuştan az olabildiğini, stres ya da tıbbi tedaviler sonucu yumurta hücrelerinin  hasar görebildiğini ve yumurta hücrelerinde erken bir fonksiyon bozukluğu ortaya  çıkabildiğini dile getirdi. Kadının sosyal ve çalışma yaşamında daha aktif olması ve çocuk yapmayı  bir süre ertelemesiyle menopoza girme yaşının daha da önem kazandığını vurgulayan  Ecemiş, son yıllarda kanda yapılan basit bir hormon testiyle kadınların biyolojik  saatinin ne hızla işlediğinin ölçülerek, menopoz yaşının tahmin edilebildiğini  anlattı. Ecemiş, “AMH testi, özellikle kadınların kariyer endişesiyle geç  yaşlara ertelediği doğum sürecini daha ne kadar erteleyebileceğini gösteriyor.  Aile planlamasında devrim yaratacak bu gelişme ile kadının ne zaman menopoza  gireceği ve doğum yapmayı ne kadar erteleyebileceği öğrenilebiliyor” diye  konuştu. AMH hormon testinin, yumurta rezervi belirlemedeki önemine değinen  Ecemiş, şöyle devam etti: “Üreme tıbbında son dönemlerde artan çalışmalar, yumurtalık fonksiyonunu  belirlemede en iyi göstergenin ne olabileceği üzerinde yoğunlaşmaktadır.  Yumurtalık rezervi değerlendirilmesinde son yıllarda FSH ve estradiol testleri,  adetin iki veya üçüncü gününde bakılır ve bu sonuçlar ultrasonda görülen yumurta rezervi verileriyle  değerlendirilirdi. Artık tıbbi gelişmeler gösteriyor ki yumurtalık rezervini gösterebilecek tahlillerden biri de AMH hormonudur. Bu  testle kadınların yaşına ve AMH değerine bakılarak, çocuk sahibi olabilmek için  ne kadar sürelerinin kaldığı anlayabilmek yaklaşık olarak mümkün olabilecek.” AMH TESTİ NE ZAMAN YAPILIR Ecemiş'in verdiği bilgiye göre, AMH testi yumurtalıkların değerlendirilmesi amacıyla adet döneminden bağımsız herhangi bir zamanda yapılabiliyor. Öte yandan tüp bebek tedavisinde de AMH hormonu, gerek yumurtalık rezervi  değerlendirilmesi gerek tedavi planlanması gerekse tüp bebek tedavisinin  değerlendirilmesinde bir veri olarak kullanılabiliyor.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Sadece yaşanan psikolojik durum değil, kalp, şeker gibi hastalıklarda panik nöbeti geçirtebilir. Panik nöbetin başka nedenleri de var...
  • Randevu Al