BU TEDAVİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

BU TEDAVİ HAYATA DÖNDÜRDÜ

A.A

Hayatını yatağa bağlı  sürdüren polis, annesi ve doktorlarının 3 aylık “güler yüz  tedavisi” ile hayata tutundu.

 


Aydın'da beyin kanaması  geçiren ve 2 yıl boyunca yaşamını sadece gözlerini hareket ettirerek yatağa bağlı  sürdüren polis memuru Tekin Şişman, annesi ve doktorlarının 3 aylık “güler yüz  tedavisi” ile hayata tutundu.

Aydın'ın Didim ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk sahibi Tekin Şişman, iki  kez geçirdiği kalp krizinin ardından, kalbine stent takılması için

Komada geçirdiği yaklaşık 1 yılın ardından, yatağa bağlı halde evine  götürülen Şişman, 3 ay önce de Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizik  Tedavi Rehabilitasyon Kliniğinde tedavi altına alındı.

Solunum ve yutma bozukluğu için kanüller bağlı halde sedyeyle getirildiği  hastanede sadece gözlerini hareket ettirebilen Şişman, annesi Bedriye Şişman ile  sağlık çalışanlarının yoğun ilgisi sayesinde kısa sürede iyileşme belirtileri  göstermeye başladı.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasına kısa sürede yanıt veren  Şişman, soluk almasına yardımcı olan kanülün çıkarılmasının ardından kısık  sesiyle yaşama yeniden “merhaba” dedi.

Karşısındakini anlayıp anlayamadığının dahi bilinmediği günlerden,  hastanede odasını paylaştığı hastalara sevdiği türküleri seslendirdiği bugünlere  gelen Şişman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanedeki günlerinin iyi  geçtiğini söyledi.

“TEKİN YENİDEN YAŞAMA DÖNDÜ”

        
DEÜ Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Elif Akalın ise Tekin Şişman'ın, hastaneye geldiği dönemde sadece göz  hareketlerine sahip, tüm vücudunun hareketsiz, eklemlerinin ise kaskatı halde  olduğunu anlattı.

Gırtlağına takılı, nefes almasına yardımcı kanül nedeniyle konuşamayan  Şişman'ın, kendisine söyleneni ne kadar anlayabildiğinden dahi emin  olamadıklarına işaret eden Prof. Dr. Akalın, “Tekin'in geçmişinde, yaklaşık 2  yıl önce geçirdiği beyin kanamasına bağlı ortaya çıkan ve solunum ve yutma  fonksiyonlarını da etkileyen ağır bir felç durumu söz konusuydu.

Bu sebeple çok  uzun süre yoğun bakım koşullarında tedavisi yapılmıştı. Bize gelmeden önceki iki  yıl boyunca hasta hayatta tutulmaya çalışılmıştı” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al