BU TAKINTI FAZLA FAİZ ÖDETİYOR

BU TAKINTI FAZLA FAİZ ÖDETİYOR

A.A

Prof. Dr. Altınok, küresel krizin  etkileriyle birlikte Türkiye'de de nakit darlığının arttığını, bu nedenle  özellikle sabit gelirlilerin kredi ihtiyacının yükseldiğini belirtti.

Nakite sıkışan kişilerin genelde hesaplarının olduğu bankalardan kredi  kullandıklarını, bu durumu kendileri için daha az zahmetli bulduklarını anlatan  Altınok, bunun da çoğunlukla tüketicinin daha pahalı kredi almasına, daha fazla  faiz ödemesine neden olduğunu belirtti.

Çoğu tüketicinin, hesabının bulunduğu bankadan kredi kullanma eğiliminde  olmasının, farkında bile olmadan daha fazla faiz ödemek zorunda kalmasını  beraberinde getirdiğini vurgulayan Altınok, şunları kaydetti:

"Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) yapılan indirimin 5-6 aydır duran  talepleri arttırdı. Bu nedenle kredi kullananların sayısı da daha arttı. Kredi  çekecek kişinin normalde en az faizi işleten bankadan kredi çekmesidir. Yani  tüketimiz, maalesef bu konuda rasyonel bir karar veremiyor. Bu durum, Hükümetin  faizleri indirmeye çalışmasına rağmen bankaların halen yüksek faize devam  etmesine neden oluyor. Çünkü yüksek faiz uyguladığı halde kredi vermeye devam  edebilen banka, kredi faizini indirme ihtiyacı da hissetmiyor."

Altınok, bu nedenle doğru olan davranışın, tüketicinin maliyetleri  hesaplayarak, banka banka dolaşarak en ucuz krediyi bulması gerektiğini söyledi.
        
YANLIŞ BANKA, 10 BİN LİRA KREDİ İÇİN 240 LİRAYA MAL OLUYOR
        
Kredi çeken kişinin bu yanlış kararının ekonomiyi de olumsuz yönde  etkilediğini anlatan Altınok, şunları söyledi:

"Bankaların kredi faiz oranları yüzde 1,60 ile 1,80 arasında değişiyor.  Düz faiz hesabıyla örneğin bin lira kredi kullanan tüketici, aylık yüzde 1,60  faiz oranı üzerinden 12 ay taksitle kredi aldığı zaman yıllık yüzde 19,2 faiz  ödüyor. Yani bu tüketici bin lirayı bin 192 lira olarak geri ödüyor. Bu krediyi  yüzde 1,80 faiz oranıyla çektiğinde ise yıllık yüzde 21,6 oranında faiz ile  toplam bin 216 lira ödemek durumunda kalıyor. Yani faiz düşük faiz oranından  kredi alan kişi, yüksek faizli kredi alan kişiye göre her bin lirada 24 lira daha  fazla faiz ödüyor. Bu durumda yanlış banka tercihi, 10 bin lira kredi için 240  liraya mal oluyor. Bu rakam, hiç de az bir meblağ değildir."

Bunun yanında bankalardan kredi çekerken "dosya masrafı" adı altında  alınan paranın da bankadan bankaya büyük değişiklikler gösterdiğini belirten  Altınok, buna dikkat edilmesi halinde ise neredeyse faiz farkı oranından fazla  bir miktarın kişinin cebinde kalabildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Altınok, bu nedenle kendi kesesini ve ülke ekonomisini düşünen  herkesin, illa kendi hesabının bulunduğu bankadan kredi çekmek yerine diğer  bankaları da araştırması gerektiğini sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al