BU SÖZ ÇOK ZARARLI!

BU SÖZ ÇOK ZARARLI!

Habertürk

"Fazla zayıflama", "Sen iyisin böyle", "Ölümü gör" gibi sözlere kanmayın!

 


.Havalar ısınmaya başladı. Diyet yapmaya karar verdiniz, yada zaten bir süredir diyettesiniz. İyi bir diyetisyeniniz ve doğru bir beslenme programınız var. Diyetinize harfi harfine uyuyorsunuz. Evde her şey yolunda gidiyor fakat sokağa çıktığınızda sizi tuzaklar ve zorlu sınavlar bekliyor.

Bazen bir arkadaş toplantısında kıramayacağınız biri "ölümü gör ye bunu, bir kereden bir şey olmaz" diye ısrar ediyor, bazen de çevrenizdeki herkes diyetisyen kesiliyor ve kafanızı karıştıran yorumlar yapıyor. Diyet esnasında en çok zorlanılan konular arasında çevreden gelen yanlış yorumların ve ısrarların olduğunu belirten ve bunu mahalle baskısına benzeten Yaşam koçu Gizem Tutar, sosyal baskı yüzünden diyet bozmayı durdurucu önemli ipuçlarını verdi. Sağlıklı bir diyet programının tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatı olduğunu belirten Gizem Tutar, evin dışında diyeti bozabilecek tuzakları ve korunma yollarını şöyle anlattı:

"Yaza incelmiş olarak girmek istiyorsunuz. Bunun için iyi bir diyetisyen ile bir zayıflama programına başladınız. Artık o çok beğendiğiniz elbisenin sadece birkaç adım uzağındasınız. Ama arkadaşlarınıza diyete başladığınızı söylemek ya da yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmaya karar verdiğinizi çevrenizle paylaşmak size zor geliyor.

Çünkü oluşacak sosyal baskıdan korkuyorsunuz. "Bu hafta kaç kilo verdin", "diyet nasıl gidiyor" sorularına yanıt vermekten bunalacağınızı biliyor hatta korkuyorsunuz. Yaşam koçu Gizem Tutar'a göre sosyal baskı diyet yapan herkesi etkileyebilen önemli bir faktördür. Oysa diyet programınızın başarısının büyük oranda moral ve motivasyonunuza bağlı olduğunu göz önünde tutarak bu korkuları rafa kaldırmak ve sürece odaklanmak en doğrusu olacaktır."

Zayıflama yolculuğunuz boyunca karşı durmanız gereken yorumlar ve hazırlıklı olmanız ve dirençle karşı koymanız gereken sorular ise şunlar: "Yolun çok uzun biliyor musun" "Bu hafta kaç kilo verdin" "Bir kereden bir şey olmaz" "Ölümü gör" "Sen iyisin böyle?" "Fazla zayıflama, hasta olursun" "Sen diyeti bırak bak, görürsün, 2 katını geri alacaksın"

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al