BU SÖZ ÇOK ZARARLI!

BU SÖZ ÇOK ZARARLI!

Habertürk

"Fazla zayıflama", "Sen iyisin böyle", "Ölümü gör" gibi sözlere kanmayın!

 


.Havalar ısınmaya başladı. Diyet yapmaya karar verdiniz, yada zaten bir süredir diyettesiniz. İyi bir diyetisyeniniz ve doğru bir beslenme programınız var. Diyetinize harfi harfine uyuyorsunuz. Evde her şey yolunda gidiyor fakat sokağa çıktığınızda sizi tuzaklar ve zorlu sınavlar bekliyor.

Bazen bir arkadaş toplantısında kıramayacağınız biri "ölümü gör ye bunu, bir kereden bir şey olmaz" diye ısrar ediyor, bazen de çevrenizdeki herkes diyetisyen kesiliyor ve kafanızı karıştıran yorumlar yapıyor. Diyet esnasında en çok zorlanılan konular arasında çevreden gelen yanlış yorumların ve ısrarların olduğunu belirten ve bunu mahalle baskısına benzeten Yaşam koçu Gizem Tutar, sosyal baskı yüzünden diyet bozmayı durdurucu önemli ipuçlarını verdi. Sağlıklı bir diyet programının tıpkı satranç oyunu gibi bir strateji sanatı olduğunu belirten Gizem Tutar, evin dışında diyeti bozabilecek tuzakları ve korunma yollarını şöyle anlattı:

"Yaza incelmiş olarak girmek istiyorsunuz. Bunun için iyi bir diyetisyen ile bir zayıflama programına başladınız. Artık o çok beğendiğiniz elbisenin sadece birkaç adım uzağındasınız. Ama arkadaşlarınıza diyete başladığınızı söylemek ya da yaşam tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmaya karar verdiğinizi çevrenizle paylaşmak size zor geliyor.

Çünkü oluşacak sosyal baskıdan korkuyorsunuz. "Bu hafta kaç kilo verdin", "diyet nasıl gidiyor" sorularına yanıt vermekten bunalacağınızı biliyor hatta korkuyorsunuz. Yaşam koçu Gizem Tutar'a göre sosyal baskı diyet yapan herkesi etkileyebilen önemli bir faktördür. Oysa diyet programınızın başarısının büyük oranda moral ve motivasyonunuza bağlı olduğunu göz önünde tutarak bu korkuları rafa kaldırmak ve sürece odaklanmak en doğrusu olacaktır."

Zayıflama yolculuğunuz boyunca karşı durmanız gereken yorumlar ve hazırlıklı olmanız ve dirençle karşı koymanız gereken sorular ise şunlar: "Yolun çok uzun biliyor musun" "Bu hafta kaç kilo verdin" "Bir kereden bir şey olmaz" "Ölümü gör" "Sen iyisin böyle?" "Fazla zayıflama, hasta olursun" "Sen diyeti bırak bak, görürsün, 2 katını geri alacaksın"

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al