Bu proje ölümleri azaltacak

2010 yılında Birleşmiş Milletler’in hazırladığı eylem planı kapsamında 10 yıllık süreçte trafik kazaları nedeniyle ölümlerin yüzde 50 azaltılması hedefleniyor.

Bu proje ölümleri azaltacak

2010 yılında Birleşmiş Milletler’in hazırladığı eylem planı kapsamında 10 yıllık süreçte trafik kazaları nedeniyle ölümlerin yüzde 50 azaltılması hedefleniyor.

buprojetrafikDünyada trafik kazalarında her yıl 1.3 milyon, Türkiye’de ise 4 bini olay yerinde 6 bini ise daha sonra olmak üzere toplam 10 bin kişi hayatını kaybediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü de, Birleşmiş Milletler’in hedeflediği gibi ölümleri yarı yarıya azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Denetleme Daire Başkanlığı Şubesi, yarın Baltalimanı Polis Moral Eğitim tesisinde bu hedefe hizmet edecek bir panel düzenliyor. Basın kuruluşlarını ziyaret eden Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Planlama ve Denetleme Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hüseyin Şimşek, gerçekleştirecekleri panele basın kuruluşu temsilcilerini de beklediklerini belirterek, şu noktalara dikkati çekti. * Biz trafik kazaları nedeniyle ölümleri azaltmak istiyoruz. Bu hedefe ulaşırken basının da yardımını bekliyoruz. Yapılan haberlere atılan başlıklar çok önemli. Bu yolla farkındalık yaratılabilir. Emniyet kemeri alışkanlığını kazandırarak ölümleri yüzde 80 oranında azaltabiliriz. * Dünyada trafik kazası nedeniyle her yıl 1.3 milyon kişi hayatını kaybediyor. Türkiye’de bu sayı 10 bin. Ülkemizde günde 20 kişi hayatını kaybederken 800 kişi yaralanıyor. Yaralı sayısı bir yılda 250 bin kişiye ulaşıyor. Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 40’ı aşırı hız nedeniyle gerçekleşiyor. Alkolün yeri ise yüzde 3 seviyelerinde. Avrupa’da bu oran yüzde 30’ları bulabiliyor. * Türkiye’de aşırı hızlı araba kullanmayı engelleyip emniyet kemerini takmayı alışkanlık haline getirirsek ölüm oranlarında yüzde 60-70 oranında bir düşüş sağlanabilir. Eğer emniyet kemeri takma alışkanlığı kazanır, araç kullanma hızını da düşürürsek trafik kazasında ölümleri yüzde 60-70 oranında azaltabiliriz. 2013-14 yıllarını emniyet kemeri ve hız kontrol yılı ilan ettik. * Etkili olacağını düşündüğümüz için televizyon dizilerinin setlerine giderek oyuncularla, yönetmenlerle, yapımcılarla görüşüp araç içindeki sahnelerde emniyet kemeri takmalarını istedik. 2010-12 yıllarıda ise Afyon’da yürüttüğümüz çalışmalarda bilbordları (reklam panosu) kullandık. Kampanya sonrası o ilde emniyet kemeri kullanma oranı yüzde 7’den yüzde 54’e yükseldi. Ölümlü kazalar ise yüzde 35 oranında azaldı. * Yarın gerçekleşecek panelde trafik kazalarıyla ilgili yapılan haberlerin başlıklarını basın kuruluşlarının temsilcileriyle konuşmak istiyoruz. Kazanın oluş nedeninin haberin başlığında olmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle basın kuruluşlarının da bu konuya duyarlı yaklaşmasını bekliyoruz. Yüzde 20 dolaylarında olan emniyet kemeri takma oranını kampanyalarla yüzde 80’lere ulaştırmak istiyoruz. * Kazaların manevi maliyetini hesaplayamak zor ancak maddi kayıp yılda 20 milyar liraya kadar çıkıyor. Bu da sadece asgari kayıp. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al