BU PROGRAMLAR İSTENMİYOR

BU PROGRAMLAR İSTENMİYOR

ANKA

Araştırma sonuçlarına göre, televizyon izleyicisi kadınlar, kuşak ve izdivaç programlarından şikayetçi.

 


RTÜK, kadınların televizyon izleme alışkanlıklarını araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre, televizyon izleyicisi kadınlar, kuşak ve izdivaç programlarından şikayetçi. Kadınlar, izdivaç programlarının aile değerlerini bozduğunu ve çocuklara kötü örnek olduğunu düşünüyorlar.

“Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması?2” adlı kamuoyu araştırmasının sonuçları açıklandı. Toplantının açılışında konuşan Üst Kurul Başkanı Davut Dursun, araştırma ile kadınların televizyon izleme eğilimindeki beklenti ve düşünceleri ile televizyon yayıncıları ile ilişkileri kurmayı amaçladıklarını ifade etti. Dursun, kadınların neden ayrı bir izleyici kitlesi olarak kabul edildiğini, cinsiyet ve yaş faktörü gibi değişkenlerin izleme tercihlerini yönlendiren önemli fonksiyonlar arasında yer almasıyla açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan RTÜK üyesi Hülya Alp'in verdiği bilgiye göre kadınlar televizyonlarda en çok yerli dizi, sağlık programları ve haberler görmek isterken, izdivaç, kadın, magazin ve spor programlarını tercih etmiyorlar.

RTÜK tarafından 21 ilde, 18 ve daha yukarı yaştaki toplam 2 bin 523 kadının katılımıyla gerçekleştirilen araştırmada, kadınların televizyon izleme süreleri, en çok izledikleri kanallar, en beğendikleri program türleri, televizyon programlarıyla ilgili kanaatleri, reklâmları ne kadar izledikleri, programlarla ilgili istek ve beklentileri belirlendi.

EVLİLER TELEVİZYON İZLEMEDE ÖNDE

Kadınların Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması’na göre kadınların yüzde 60’ı yaklaşık olarak 2 ile 5 saat arasında televizyon izliyor. Hafta içi ve hafta sonu televizyon izlenen saat dilimleri incelendiğinde en yüksek izleme oranının yüzde 67,6 ile 21:01-24:00 saatlerinde gerçekleştiği; bundan sonraki en yüksek izleme oranın yüzde 64,0 ile 18:01-21:00 saatlerini kapsıyor.

Evli kadınların bekarlardan, ilkokul mezunu kadınların yüksek eğitimlilerden, işsiz kadınların çalışanlardan, metropolde yaşayan kadınların taşrada yaşayanlardan, emeklilerin ve ev hanımlarının çalışan kadınlardan daha çok televizyon izlediği belirlendi.

'İZDİVAÇ' PROGRAMLARI BEĞENİLMEYEN PROGRAMLAR ARASINDA

Araştırmada, “Televizyonda kadınlara yönelik hazırlanan en beğenmediğiniz üç programın adını ve beğenmeme nedeninizi sıralayınız” sorusuna verilen yanıtlarda “Esra Erol’da Evlen Benimle” programını ilk sıraya taşıyor. İkinci sırada “Zuhal Topal’la İzdivaç” gelirken üçüncü sırada ise, “Su Gibi” yer alıyor. Buna göre kadınların en fazla izdivaç, magazin, kadın kuşağı, spor ve şiddet/korku içeren programlardan rahatsız oldukları ortaya çıktı. Bunun başlıca nedenleri sorulduğunda; “aile değerlerinin zedelenmesi”, “evliliğin şova dönüştürülmesi”, “katılanların özel hayata ilişkin konuşmaları”, “sunucuların laubali konuşmaları” olduğu belirlendi.

Kadınlar televizyonda yayınlanmasını istemedikleri program türlerinde “şiddet- korku içerikli programlar, müstehcen içerikli programlar” gibi başlıklarına da yer verdi. Kadın izleyicilerin en çok fiziksel şiddet ve cinsellik içeren görüntülerden rahatsız oldukları; tecavüze uğrayanlara ilişkin görüntüler ile cinayet görüntülerinin de yüksek oranlarda rahatsızlık veren konuları oluşturduğu görüldü. Kadınların beğenmediği televizyon programları içerisinde spor programları yer alırken daha az izlenen dizilerde ise “Kurtlar Vadisi” yer alıyor.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al