BU MUSLUKLAR TEHLİKELİ

BU MUSLUKLAR TEHLİKELİ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Ülkemizde de alışveriş merkezlerinde, havaalanlarında vb. toplu yaşam alanlarında kullanılan ve hareketlere duyarlı oldukları için el değmeden çalışan muslukların daha hijyenik olması beklenirdi.

 


Ne var ki Amerika’daki Johns Hopkins hastanesinde bilim insanları tam tersi bir durum ile karşı karşıya kaldı. Otomatik armatürlerden akan sularda üç misli daha fazla lejyoner bakterisi (Legionella pneumophila) saptanmış. Bu bakteriler lejyoner hastalığına ve hastanelerde sıkça görülen diğer enfeksiyonlara neden oluyor. Lisa Maragakis ile çalışan araştırmacılar elektronik musluklardan alınan su örneklerinin yarısında bu tür bakterilere rastlamış.

Oysa elle çalıştırılan klasik musluklardan akan suların sadece yüzde on beşinde bakteri saptanmış Ayrıca klasik musluklardaki örneklerde bakteri sayısı da daha azdı diyor bilim insanları.

Gerçi sulardaki bakteri varlığı sağlıklı insanlara zarar verecek miktarda değil. Ama bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda enfeksiyon riskini yükseltiyor. Bu nedenle incelemeden sonra hastanedeki otomatik armatürler sökülmüş.

Bilim insanları elektronik musluklardaki yüksek bakteri nedeni hakkında şimdilik sadece tahminler yürütüyor: elektronik armatürlerde, bakterilerin yapışıp çoğalması için ilave alanlar yer almakta. Ayrıca hastanelerin dezenfeksiyon standartları da karmaşık elektronik yapı parçalarını temizlemek için yeterli değil, diyen bilim insanları şimdi üreticilerle daha iyi temizlenebilen armatürler üzerinde çalışacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al