Bu kombinasyon iyileştiriyor mu?

Zerdeçal ve talidomid kombinasyonu ile multipl myelom tedavisi.

Bu kombinasyon iyileştiriyor mu?

Zerdeçal ve talidomid kombinasyonu ile multipl myelom tedavisi.

zerdecalOrganic & Biomolecular Chemistry dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmada, Virginia Commonwealth University Massey Kanser Merkezi araştırmacıları multipl myelom hücrelerini etkili bir şekilde öldüren hibrid moleküller oluşturmak için, talidomid ile yaygın mutfak baharatı zerdeçalın yapısal özelliklerini birleştirdi.

Talidomid ilk kez 1950’lerde bulantı önleyici ilaç olarak sunuldu, fakat daha sonra doğum kusurlarına neden olduğu için 1962’de raflardan kaldırıldı. 1990’ların sonunda ilaç yeniden tek başına veya kombinasyon tedavisi olarak multipl myelom için yeniden sunuldu. Zerdeçal, Hindistan’da yetişen eski bir baharattır, bitkisel ilaçlarda kullanımı uzun bir geçmişe sahiptir ve yakın zamanda kanseri, artriti ve Alzheimer hastalığını önlemede ve tedavi etmede bir araç olarak kullanılmıştır.

Çalışmanın baş araştırmacısı, VCU School of Pharmacy Tıbbi Kimya Bölümünde Dr. Shijun Zhang, çalışmanın sonuçları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Her ne kadar talidomid kemik iliğindeki tümör hücrelerinin mikroortamını
bozsa da, vücutta parçalara ayrılır. Ayrıca kanserlere karşı da etkin olan kurkumin, kötü suda çözünürlüğüyle kısıtlıdır. Fakat hibrid moleküllerde talidomid ve kurkuminin kombinasyonu, hem sitotoksisite hem de çözünürlük sağlar. Birden fazla ilacı karıştırmaya kıyasla hibrid moleküller yaratmak, belirli avantajlar sağlayabilir. Potansta artış, ilaç direnci geliştirme riskinde azalma, farmakokinetik özelliklerde iyileşme, maliyette azalma ve hasta uyumunda artış bu avantajlardan sadece bir kaçıdır.”

Amerikan Kanser Demeği’ne göre, laboratuar çalışmaları, zerdeçalda bulunan aktif bir madde olan kurkuminin, çeşitli önemli moleküler yolaklarla etkileştiğini ve kansere neden olan enzimlerin oluşumunu inhibe ettiğini gösterdi.
Bilim insanları, kurkumin ve talidomid kombinasyonunun anlamlı düzeyde multiplmiyelom hücresi ölümünü indüklediğini bulundu.

Dr. Zhang, “Genel olarak, baharat ve ilaç kombinasyonunun ayrı ayrı olmalarından anlamlı olarak daha güçlü olması, ilaç tasarımında bu hibrid stratejisinin gelişmiş biyolojik etkinliklere sahip yeni bileşiklere öncülük edebileceğini ileri sürmektedir. Sonuçlar ayrıca, multipl miyelom için tedavi seçenekleri olarak daha güçlü ajanlar geliştirmek için bu bileşiklerinin daha ileri optimizasyonunu güçlü bir şekilde cesaretlendirmektedir” dedi.

MEDİKAL AKADEMİ

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası İletişim Günleri, açılış konferansıyla başladı.
  • Trafikte zaman kaybetme derdi olmadan, ofis ortamı yerine evinin konforundan çıkmadan çalışmak, yakın zamana kadar birçok kişinin hayallerini süsleyen
  • Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi - manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor.
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Randevu Al