BU KEZ KENDİNE UYGULADI

BU KEZ  KENDİNE UYGULADI
Paylaş:

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Bilimsel Eğitim Toplantıları kapsamında bu hafta NP GRUP, danışanlarına yönelik gerçekleştirdiği testlerin bazılarını kendine uyguladı. Testlere katılım toplu olunca objektiflere de ilginç kareler yansıdı.

 


NP GRUP bünyesindeki hekim ve psikologlar, bilimsel eğitim toplantıları kapsamında bir kez daha bir araya geldi.

"Bilimden sağlığa" anlayışıyla kurulduğu ilk günden buyana çalışmalarını hızla sürdüren NP GRUP, tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerini her fırsatta bir araya gelerek konuşuyor, tartışıyor, yeni anlayışlar geliştiriyor. Bu kapsamda her hafta rutin olarak düzenlenen toplantıların bu hafta ki gündem maddesi "RORSCHACH" idi. Uzman Psikolog Bihter İyidir katılımcılara RORSCHACH konusunda bir sunum yaptı.
 
Daha sonra NP GRUP Nörologu Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ beynin sağ ve sol taraflarının etkisini ortaya koyan "RIGH BRAİN ve LEFT BRAİN" testini anlattı, Psikolog Bihter İyidir'e uyguladı. 50 sorudan oluşan testte kişi karar verme sürecinde beyninin sağ mı yoksa sol bölümünü mü kullanılıyor, bunun etkisi araştırıldı.

Dilde sayılarla ilgili durumda sol, sözel durumlarda ise kişinin beynin sağ tarafını kullandığını ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, sağ elini kullanan kişilerin % 99'luk kısmının da beyninin sol tarafını kullandığını söyledi. Solak doğan bireyin genetik ve mekanizma olarak bu yönde hareket ettiğine dikkat çeken Tanrıdağ, bu kişinin sağlak yapılmak istenmesinin adeta yeniden bir beyin oluşturmak anlamı taşıdığını kaydetti.

Çocuk ergen psikiyatristi Nuket İşiten'in uzmanlara yönelik dikkat testi ise ilginç görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Dikkat eksikliğini ölçmede kullanılan teste Dr. İşiten, katılımcıların hep birlikte katılmasını isteyince tablo sıra dışı oldu. Hal böyle olunca objektiflere de ilginç kareler takıldı.