Deprem Travma Psikolojisi

BU KADINLAR ÖNCE ÇOCUK DİYOR

BU KADINLAR ÖNCE ÇOCUK DİYOR

A.A

Dicle Üniversitesi (D.Ü)  Öğretim Üyelerince yürütülen “Özel Sektörde Çalışan Kadınların Eğilimi “ anket  çalışmasında, yoğunluğundan dolayı kocasına vakit ayıramayan eğitimli kadın  çalışanların yüzde 64'ünün vaktinin çoğunu, çocuğunun eğitimi için ayırdığı  belirlendi.

 


Dicle Üniversitesi (D.Ü) İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı  Başkanı Doç. Dr. Refik Korkusuz, D.Ü İktisadi  ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bahar  Burtan Doğan ile “Diyarbakır'da Özel Sektörde Çalışan Kadınların Eğilimi” ile  ilgili anket çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

Güneydoğu'da yüksek oranda entelektüel, bilgi birikimine sahip, kendi  ayakları üzerinde duran ve yıllarca aldığı eğitimin somut sonuçlarını görmek  isteyen bir kesimin bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Korkusuz, eğitimli ve  sigortalı olarak 10 bini aşkın kadın çalışanın bulunduğu Diyarbakır'da bu  kadınların hayata bakışı, sıkıntıları, yasal haklarından haberdar olup  olmadıkları ve yaşam şekillerine ilişkin bilgi edinmek amacıyla anket çalışması  hazırladıklarını belirtti.

Korkusuz, bu kapsamda yüzde 29'u sağlık, yüzde 25'i eğitim, yüzde 10'u  finans ve geriye kalanların ise ticaret, sanayi, kültür ve sanat sektörlerinde  çalışan 361 kadına yönelik hazırladıkları 60 sorunun, İİBF'de okuyan 100 kız  öğrencilerce özel sektörde çalışan eğitimli kadınlara ikna edilmelerinin ardından  birebir yöneltildiğini kaydetti.
        
BÖLGE KADINI PARASINI KOCASINA VERMİYOR
        
Korkusuz, bölgede bugüne kadar yoksul, ezilen, sömürülen  hak kaybına  uğramış şiddet görmüş kadınlara yönelik araştırmalar yapıldığını, bu nedenle  insanlarda bölgede çalışan kadına ilişkin, “sürekli kocasının emir ve itaati  altında olduğu, kendisine has özel düşüncesinin olmadığı, kazandığı parayı  kocasına veren” kanaatinin yaygın olduğuna dikkati çekerek, uyguladıkları anket  sonuçlarının ise bunu doğrulamadığını söyledi.

Anket sonucunda baktık ki çalışan kadın parasını kocasına vermediğini,  kazancından kendisinin istifade ettiğini belirten Korkusuz, kadınların yüzde 61'i  kazancının kendisinde kaldığını, yüzde 17'sinin ücretini annesine, yüzde 10'unun  babasına ve yüzde 9'unun da eşine verdiğini belirtiğini bildirdi.

Kadınların, “Fedakarlığı kocalarına değil çocuklarına yaptığını”  anlatan Korkusuz, şöyle konuştu:

“Çalışan kadın çocukları için parasal fedakarlık yapıyor ama kocası için  yapmıyor. İş yoğunluğundan kocasına vakit ayıramayan eğitimli kadın çalışanların  yüzde 64'ü vaktinin çoğunu çocuğunun eğitimi için ayırdığı ortaya çıktı. Bölgede  kocasından çok çocuğuna vakit ayırarak fedakarlık gösteren eğitimli çalışan  anneler kendilerini çocuklarının eğitiminin asli bir unsuru olarak görüyor. 

Çocuklarının eğitiminde annenin daha etkili olduğunu düşünüyor. Bu bilinç çok  önemli. Batı'da genelde çocuğun eğitiminde anne ve babanın ortak rolünden söz  edilir. Ancak bu bölge kadını eğitimde 'anne' önemli diyor. Bölgede çalışan  kadınlar çalışmayan kadınlara göre çocuklarının eğitimi ile daha fazla  ilgileniyor. Çalışan kadınların yüzde 41'i çocuklarının eğitimiyle ilgilendiğini  söylüyor.

Yüzde 37'si yoğunluğundan dolayı eşiyle vakit geçiremediğini ifade  ediyor. Araştırmada eğitim düzeyi arttıkça istihdamın arttığını gözlemledik.  Kadınların yüzde 84'ü lise veya üniversite mezunu. Bölge eğitim seviyesinin  yükselmesi ülkenin diğer kesimleri gibi iş bulma imkanlarını artırıyor. Ankete  katılanların yüzde 50'si aldığı eğitim ile yaptığı iş arasında bir bağlantı  olduğunu ifade ediyor.”
        
ERKEN YAŞTA ÇALIŞMA HAYATINA GİRİYORLAR

        
Korkusuz, ankete katılan çalışan kadınların yüzde 69'unun 18-24, yüzde  18'inin 25-35, yüzde 11'inin ise 13-17 yaşlarında çalışma hayatına girdiğini  ilettiğini belirterek, ankete katılan kadınların yüzde 46'sının ekonomik, yüzde  25'inin daha iyi bir yaşantı, yüzde 9'unun meslek sevgisi, yüzde 8'inin  sıkılmamak, yüzde 11'inin ise aldığı eğitimin boşa gitmemesi için çalışma  hayatına katıldığını dile getirdi.

 Korkusuz, kadınların yüzde 48'inin işinden asla ayrılmak istemediğini,  yüzde 31'inin paraya ihtiyaç duymaması halinde işten ayrılabileceğini ifade  ettiğini vurgulayarak, “Güneydoğu'da çalışan eğitimli kadın kocayı değil, işini  hayatının merkezine koyuyor. Evlenirse işini bırakacağını söyleyenlerin oranı çok  düşük. Çalışma hayatını kendileri için büyük bir avantaj olarak görüyorlar.”   dedi.
       

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al