BU İSTEK ORANI ARTIRIYOR

BU İSTEK ORANI ARTIRIYOR

A.A

Güneydoğu'da, erkek çocuk sahibi olma isteği, doğurganlık oranının yüksek  olmasına yol açan önemli nedenlerden biri.

Doğurganlık oranının, diğer yörelere göre yüksek olduğu Güneydoğu'da  sağlık ekiplerince aile planlaması çalışmaları sürdürülürken, diğer yandan da  anne ve bebek ölümlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Bölgede doğurganlık  oranının yüksek olmasının nedenlerinin başında erkek çocuk sahibi olma isteği  yatarken, özellikle kırsal kesimde ilk çocukları kız olan annelerin art arda  hamile kalıyor.

Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Nuri Kaya,  AA muhabirine, geçen yıl hastanelerinde sezaryen de dahil olmak üzere 5 bin 492  doğumun gerçekleştirildiğini, bu yılın 11 ayında ise bu rakamın 5 bin 129  olduğunu söyledi.

Hastanelerinde günde ortalama 16 bebeğin dünyaya gözlerini açtığını  bildiren Kaya, şöyle dedi:

"Diğer bölgelere göre bu bölgede doğum oranı çok yüksek. Bunun birçok  nedeni var. Bunlardan biri ataerkil aile yapısıdır. Ayrıca, doğum kontrol  yöntemlerinin yeterince uygulanmaması, annelerin eğitim düzeyinin düşük olması  doğurganlık oranının yüksek olmasına neden oluyor. Ailelerin erkek çocuk sahibi  olma arzusu var. Bu arzu nedeniyle kadınlar peş peşe hamile kalıyor. Hele ikinci,  üçüncü kız ise erkek çocuk olması için dört, beş hatta altıncı doğuma kadar  gidiliyor. Bizde sevindirici olan sezaryen oranının yüzde 20'inin altına  olmasıdır. Biz her zaman normal doğumu tavsiye ediyoruz."
        
GÜNLÜK ORTALAMA 51 DOĞUM
        
Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Çetin  Bakır da hastanelerinde geçen yıl 18 bin 64, bu yılın 11 ayında ise 16 bin 926  doğum olayının yaşandığını aktardı.

Türkiye genelinde sezaryen oranının yüzde 40'ları bulduğunu,  hastanelerinde ise yüzde 20 olduğunu anlatan Bakır, bunun sevindirici bir gelişme  olduğunu kaydetti.

Ağustos ve eylülde doğum sayısının yükseldiğini, hastanelerinde günlük  ortalama 51 bebeğin dünyaya geldiğini anlatan Bakır, her geçen yıl doğum  sayısının arttığını vurguladı. Bakır, bölge ve çevre ilçelerden de hastalara  hizmet verdiklerini dile getirdi.
        
"ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİ AZALDI"
        
Çetin Bakır, şunları kaydetti:

"Diğer hastanelerle karşılaştırdığımıza örneğin Isparta, Antalya ve  Eskişehir ile, Türkiye'de yatak sayısına göre en çok doğumun gerçekleştiği  hastaneyiz. Ankara'daki Zekai Tahir Burak Doğum Hastanesinde bile bu kadar doğum  olmuyor. 16 kadın doğum uzmanı çalışıyor. Bursa'daki Zübeyde Hanım Doğum  Hastanesinde 37 doğum uzmanı ile yılda 12 bin doğum yapılırken, bizim  hastanemizde 16 doğum uzmanı ile 18-19 bin doğum yapılıyor. Doğum oranı artmasına  rağmen anne ve bebek ölümleri azaldı. Bu çok sevindiricidir. Geçen yıl ölen anne  olmadı, bu yıl sadece 1 anne öldü. Anne ve bebek ölümlerinde düşüş var. Bunun  için büyük bir çaba içerisindeyiz."

Hastanelerinde aile planlaması ünitesinin kadınlara "çok güzel" hizmet  verdiğini, hastalarının büyük çoğunluğunun yeşil kartlı olduğunu söyleyen Bakır,  bölgede doğurganlık oranının yüksek olduğunu, bunda sosyoekonomik düzeyin etkili  olduğunu anlattı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al