BU İLAÇLAR BEBEKLERE ZARARLI

BU İLAÇLAR  BEBEKLERE ZARARLI

REUTERS

Parasetamollü  ilaçların bebeklikte alınması ileriki  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini artırıyor.

 


Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırma,  parasetamol içeren ağrı kesicilerin bebeklik döneminde alınmasının ileriki  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2  kat artırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre, Wellington'daki  Otago Üniversitesinden bir grup bilimadamı, 1500 çocuk üzerinde yaptığı  araştırmada, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan bu ilaçların henüz  birkaç aylık bebeklere verilmesinin, ilerleyen yaşlarda alerji ve astım riskini  arttırdığını gözlemledi.

Kullanımı çok yaygın olan 120 kadar ilacın bu maddeyi içerdiğine dikkati  çeken araştırma ekibinin başındaki Julian Crane, henüz 15 ayını doldurmamış  bebeklere parasetamol içeren bu ilaçlardan verilmesinin, bu kişilerin ilerleyen  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2  kat artırdığını söyledi.

Bunun nedeninin henüz bilinmediğini ve bu konuda başka araştırmalar da  yapılması gerektiğini belirten Crane, ancak asıl sorunun, grip ve öksürük  tedavisinde kullanılan birçok ilacın parasetamol içermesi ve bunların, küçük  bebeklere çok rahatça verilebilmesi olduğunu vurguladı.

Bu, parasetamol içeren ilaçların erken yaşlarda kullanılmasından  kaynaklanan riskleri ortaya koyan ilk araştırma değil. 2008'de yapılan diğer bir  araştırma da bu maddeyi içeren ilaçların kullanılmasının astım, alerji ve daha az  bir oranda da olsa egzama riskini artırdığını göstermişti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al