BU İLAÇLAR BEBEKLERE ZARARLI

BU İLAÇLAR  BEBEKLERE ZARARLI

REUTERS

Parasetamollü  ilaçların bebeklikte alınması ileriki  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini artırıyor.

 


Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırma,  parasetamol içeren ağrı kesicilerin bebeklik döneminde alınmasının ileriki  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2  kat artırdığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre, Wellington'daki  Otago Üniversitesinden bir grup bilimadamı, 1500 çocuk üzerinde yaptığı  araştırmada, ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak kullanılan bu ilaçların henüz  birkaç aylık bebeklere verilmesinin, ilerleyen yaşlarda alerji ve astım riskini  arttırdığını gözlemledi.

Kullanımı çok yaygın olan 120 kadar ilacın bu maddeyi içerdiğine dikkati  çeken araştırma ekibinin başındaki Julian Crane, henüz 15 ayını doldurmamış  bebeklere parasetamol içeren bu ilaçlardan verilmesinin, bu kişilerin ilerleyen  yaşlarda alerjenlere duyarlılık göstermesi ihtimalini 3 kat, astım riskini de 2  kat artırdığını söyledi.

Bunun nedeninin henüz bilinmediğini ve bu konuda başka araştırmalar da  yapılması gerektiğini belirten Crane, ancak asıl sorunun, grip ve öksürük  tedavisinde kullanılan birçok ilacın parasetamol içermesi ve bunların, küçük  bebeklere çok rahatça verilebilmesi olduğunu vurguladı.

Bu, parasetamol içeren ilaçların erken yaşlarda kullanılmasından  kaynaklanan riskleri ortaya koyan ilk araştırma değil. 2008'de yapılan diğer bir  araştırma da bu maddeyi içeren ilaçların kullanılmasının astım, alerji ve daha az  bir oranda da olsa egzama riskini artırdığını göstermişti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al