BU İLAÇ TÜMÖRLERİ YOK EDECEK

BU İLAÇ TÜMÖRLERİ YOK EDECEK

REUTERS

Amerikan biyoteknoloji şirketi Genentech'in geliştirdiği ve ağızdan  alınan "GDC-0449" ilacı, kanser hücrelerinin artmasında önemli rol oynayan  "hedgehog" (kirpi) adı verilen proteini durdurdu.

"New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, bilim adamlarının "veratrum californicum" bitkisinden  elde edilen siklopamin maddesinin genlerinde değişiklik yaparak ilacı  geliştirdiği belirtildi.

Yapılan klinik deneyde, cilt kanserine yakalanan ve bu tedavinin  uygulandığı 33 hastadan 18'inde kanser tümörlerinin azaldığı ya da belirtilerde  iyileşme görülürken, 11 hastanın durumunun uzun süre "istikrarlı olduğu"  gözlendi. Sadece 4 hastada kanser tümörleri büyümeye devam etti.

İlacın ayrıca, beyin kanserinin en sık rastlanan türüne (medülloblastom)  yakalanan bir hastada da etkili olduğu, tümörün büyük oranda küçüldüğü  belirlendi.

Ciddi hiçbir yan etkiye rastlanmadığını belirten bilim adamları, şu an en  sık rastlanan cilt kanseri türünün (bazoselüler epitelyoma) etkili tedavisinin  bulunmaması nedeniyle bu sonuçların önemli olduğuna dikkati çektiler.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al