BU İLAÇ KİLO VERDİRİYOR

BU İLAÇ KİLO VERDİRİYOR

AFP

Yeni bir şeker hastalığı ilacının obezlerin kilo vermesine yardımcı olabileceği bildirildi. İşte araştırmanın detayları.

Tip 2 şeker hastaları için önerilen, etken maddesi liraglutid olan ilacın, bir araştırmada yer alan obezlerin kilo vermesine yardımcı olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, 135'i erkek 429'u kadın 564 Avrupalı gönüllünün katıldığı araştırmada ilacın obezlerde kilo vermeye etkisini inceledi.

İlk gruba bu ilaçtan, ikinci gruba obezite tedavisi için kullanılan bir ilaç ve üçüncü gruba ise sahte ilaç (placebo) verildi.

Tüm gruplar günlük metabolizma ve ısı ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktardan daha az enerji içeren diyetin yanı sıra egzersiz yaptı. 5 ay sonra ilk grup ortalama 4,8-7,2 kg, ikinci grup 4,1, üçüncü grup 2,8 kg verdi.

Şeker hastalığı ilacını alanlarda placebo alanlara göre daha sık mide bulantısı ve kusma görülse de yan etkilerin genellikle geçici olduğu ve etkilerin nadiren tedavinin kesilmesini gerektirdiği gözlendi.

Araştırma, Kopenhag Üniversitesi'nden Arne Astrup ve ekibi tarafından yapıldı ve The Lancet dergisinde yayımlandı.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al