Bu hareket zekayı güçlendiriyor

Alet kullanmak ve üretmek, hareket bilgisini ve beyni güçlendiriyor.

Bu hareket zekayı güçlendiriyor

Alet kullanmak ve üretmek, hareket bilgisini ve beyni güçlendiriyor.

aletkullanimiBu yüzden insanın bilişsel evriminin alet kullanımıyla geliştiği varsayılır. Alet kullanımında gösterilen çabaların evrimsel bir rol oynayabileceği kabul edilir. Viyana Üniversitesi bilim insanları şimdi bu hipotezi test ettiler. Sabine Tebbich ile çalışan ekip bu amaçta beş yıl boyu farklı karga türlerini karşılaştırmış. Sonuç: Doğada alet kullanan kargalar, teknik görevleri, alet kullanmayan hemcinslerine kıyasla daha iyi çözüyorlar. Fakat teknik beceri gerektirmeyen diğer tüm görevlerde tüm kargalar aynı anlama yetisini gösterdiler diyor araştırmacılar Philosophical Transactions of the Royal Society B dergisinde. Bilim insanları Yeni Kaledonya kargalarına, Galapagos ispinozlarına, kuzgunlara ve leş kargalarına, kendilerini yeme ulaştıran bir görev vermişler. Yeni Kaledonya kargaları ve Galapagos ispinozları mesela ağaç kovuklarındaki larvaları yakalamak için çeşitli nesneleri alet olarak kullanır. Kuzgunlar ve leş kargaları alet kullanmaz. Deney, alet kullanan hayvanların teknik görevleri daha iyi anlayıp anlamadıklarını gösterecekti. Görevlerden birinde kuşlar iki kancadan birini çekerek yeme ulaşacaklardı. Yedi kuzgun ve leş kargasından hiçbiri birkaç kez arka arkaya doğru kancayı çekmeye becerememiş. Sistemin nasıl çalıştığını bir türlü anlayamamışlar. Oysa Yeni Kaledonya kargaları ve Galapagos ispinozları çok daha başarılı olmuş. Sekiz Yeni Kaledonya kargasından beşi ve on iki Galapagos ispinozundan sekizi yeme ulaşmak için hangi kancayı çekmeleri gerektiğini öğrenmişler. İkinci bir deneyde kuşlardan, yemin mavi kapağın mı yoksa turuncu kapağın mı altında gizlendiğini hatırlamaları istenmiş. Bu görevde tüm kuşlar aynı beceriyi göstermişler. Basit bir kapağı açma görevinde de önemli bir fark gözetilmemiş. Araştırma kuşların alet yaparak zihinsel yetilerini geliştirdiklerini göstermesi açısından önem taşıyor. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al