Deprem Travma Psikolojisi

BU HABERLER ÇARESİZLEŞTİRİYOR

BU HABERLER ÇARESİZLEŞTİRİYOR

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Basında yer alan şiddete maruz kalmış kadın haberleri korkmuş kadını daha da çaresiz hale getiriyor.

 


Elektronik kelepçe uygulamasının başarılı olabileceğini ifade eden Dr. Barış Önen Ünsalver, şiddet uygulayan kişide dürtü bozukluğu olduğuna vurgu yapıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Doktoru Barış Önen Ünsalver son dönemlerde tırmanışa geçen kadına şiddet haberlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Öfkesini doğru kanaldan akıtamayan kişilerin çevresine zararlar verdiğini ifade eden psikiyatrist Ünsalver, basında çıkan kadına yönelik şiddet haberlerinin korkmuş kadınları iyice çaresizleştirdiğine dikkat çekiyor.

Dr. Barış Ünsalver;

Agresif Dürtüler Yaratıcılığı Dönüştürülmeli


“Kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet tüm dünyada yaygın ve ne yazık ki ülkemizde
hemen her gün şiddet mağduru bir kadın öyküsü okuyoruz. Erkekler testosteron hormonunun
etkisiyle agresif davranışlara kadınlara göre daha meyilli ancak, bu agresif dürtüleri spor gibi fiziksel bir faaliyete ya da iş hayatındaki yaratıcılığa dönüştürmek de mümkün.

Şiddet Gören Kadın Tepkisini Çocuğuna Yöneltiyor

Öfkesini doğru kanaldan akıtamayan kişiler çevreye zarar verici olabiliyor. Şiddetten en fazla nasibini alan da kadınlar oluyor. Kadın ise eşine gösteremediği tepkiyi  çocuklarına yansıtıyor.

Erkekler Öfke Kontrol Güçlüğü Yaşıyor

Toplumumuzda erkeklerin öfke kontrol güçlüğü yaşadıklarını kabul etmediklerine ve
bu nedenle de profesyonel destek almadıklarına şahit oluyoruz. Her daim kendilerini haklı
görüyorlar.

Aileler de Yanlış Tutum Sergileyebiliyor


Kadın şiddete karşı geldiğinde daha fazla şiddete maruz kalabiliyor ve bir süre sonra dayağı
hakettiğini düşünebiliyor. Yani kendini koruyamaz hale geliyor. Aileler de ne yapalım eşin,
çekeceksin mantığıyla yaklaşıp kızlarına sahip çıkmayınca devletin bu durumu önleyici rolü
büyük önem kazanıyor. Ayrıca basında yer alan terk ettiği kocası tarafından öldürülen kadın haberleri de zaten korkmuş kadının kendisini iyice çaresiz hissetmesine neden oluyor.

Elektronik Kelepçe Başarılı Olabilir


Elektronik kelepçe şiddetin takibi ve önlenmesinde başarılı olabilecek bir yöntem gibi
duruyor. Şiddet uygulama bir dürtü kontrol bozukluğudur. Hapishanede yeterli bir rehabilitasyon uygulanamadığından bu tür yöntemlerin tedaviye olumlu katkı sağlayacağı düşünülebilir. Madde ve alkol bağımlılarında da bazen bu tür uygulamalar kişinin  dürtüsel davranışı yapmasını engellemede yardımcı olabilmektedir.

Erkeğin kadına şiddetinin azaltılması çocuğun şahit olduğu ve maruz kaldığı şiddeti de  azaltarak toplum sağlığı açısından da fayda sağlayacaktır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al