BU HABERLER ÇARESİZLEŞTİRİYOR

BU HABERLER ÇARESİZLEŞTİRİYOR

Şaban Özdemir (NPGRUP)

Basında yer alan şiddete maruz kalmış kadın haberleri korkmuş kadını daha da çaresiz hale getiriyor.

 


Elektronik kelepçe uygulamasının başarılı olabileceğini ifade eden Dr. Barış Önen Ünsalver, şiddet uygulayan kişide dürtü bozukluğu olduğuna vurgu yapıyor.

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Doktoru Barış Önen Ünsalver son dönemlerde tırmanışa geçen kadına şiddet haberlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Öfkesini doğru kanaldan akıtamayan kişilerin çevresine zararlar verdiğini ifade eden psikiyatrist Ünsalver, basında çıkan kadına yönelik şiddet haberlerinin korkmuş kadınları iyice çaresizleştirdiğine dikkat çekiyor.

Dr. Barış Ünsalver;

Agresif Dürtüler Yaratıcılığı Dönüştürülmeli


“Kadına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet tüm dünyada yaygın ve ne yazık ki ülkemizde
hemen her gün şiddet mağduru bir kadın öyküsü okuyoruz. Erkekler testosteron hormonunun
etkisiyle agresif davranışlara kadınlara göre daha meyilli ancak, bu agresif dürtüleri spor gibi fiziksel bir faaliyete ya da iş hayatındaki yaratıcılığa dönüştürmek de mümkün.

Şiddet Gören Kadın Tepkisini Çocuğuna Yöneltiyor

Öfkesini doğru kanaldan akıtamayan kişiler çevreye zarar verici olabiliyor. Şiddetten en fazla nasibini alan da kadınlar oluyor. Kadın ise eşine gösteremediği tepkiyi  çocuklarına yansıtıyor.

Erkekler Öfke Kontrol Güçlüğü Yaşıyor

Toplumumuzda erkeklerin öfke kontrol güçlüğü yaşadıklarını kabul etmediklerine ve
bu nedenle de profesyonel destek almadıklarına şahit oluyoruz. Her daim kendilerini haklı
görüyorlar.

Aileler de Yanlış Tutum Sergileyebiliyor


Kadın şiddete karşı geldiğinde daha fazla şiddete maruz kalabiliyor ve bir süre sonra dayağı
hakettiğini düşünebiliyor. Yani kendini koruyamaz hale geliyor. Aileler de ne yapalım eşin,
çekeceksin mantığıyla yaklaşıp kızlarına sahip çıkmayınca devletin bu durumu önleyici rolü
büyük önem kazanıyor. Ayrıca basında yer alan terk ettiği kocası tarafından öldürülen kadın haberleri de zaten korkmuş kadının kendisini iyice çaresiz hissetmesine neden oluyor.

Elektronik Kelepçe Başarılı Olabilir


Elektronik kelepçe şiddetin takibi ve önlenmesinde başarılı olabilecek bir yöntem gibi
duruyor. Şiddet uygulama bir dürtü kontrol bozukluğudur. Hapishanede yeterli bir rehabilitasyon uygulanamadığından bu tür yöntemlerin tedaviye olumlu katkı sağlayacağı düşünülebilir. Madde ve alkol bağımlılarında da bazen bu tür uygulamalar kişinin  dürtüsel davranışı yapmasını engellemede yardımcı olabilmektedir.

Erkeğin kadına şiddetinin azaltılması çocuğun şahit olduğu ve maruz kaldığı şiddeti de  azaltarak toplum sağlığı açısından da fayda sağlayacaktır.”

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al