Deprem Travma Psikolojisi

Bu haber kalp krizi geçirenler için

Bilim insanları, kalp krizi geçirmiş hastalardan alınan deri dokusunu canlı, çalışan kalp hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

Bu haber kalp krizi geçirenler için

Bilim insanları, kalp krizi geçirmiş hastalardan alınan deri dokusunu canlı, çalışan kalp hücrelerine dönüştürmeyi başardı.

Bu yeni yöntem, krizi atlatan ancak kalbi büyük oranda zarar gören hastalara umut ışığı olacak. Deri dokusu hastaların kendinden alınacağı için, dokuyu vücudun reddetmesi riski de ortadan kalkacak. Yeni hücreler henüz hastalara nakletmek için yeterince güvenli görülmese de fareler üzerinde yapılan deneyler başarılı oldu. İsrail’in Hayfa şehrinde bulunan Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü’nden, kardiyolog Dr. Lior Gepstein, “İlerlemiş kalp hastalığı olan bir hastadan hücre alıp laboratuvar ortamında sağlıklı ve genç hücreler geliştirmenin mümkün olduğunu gösterdik. Bu hücreler hastanın doğduğu zamanki kadar sağlıklı olacak” diye konuştu.

ZAMANI GERİYE ÇEVİRDİLER

Bu teknik ilk olarak 2007 yılında insan hücreleri üzerinde denendi. Japonya’dan ve ABD’den iki ekip yetişkinlerin hücrelerinde zamanı geriye çevirebilecek “pluripotans” genlerini keşfetti. Yeni araştırmada Gepstein liderliğindeki ekip, kalp krizi atlatmış 51 ve 61 yaşındaki iki hastadan deri hücreleri alıp bu hücrelere üç pluripotans geni taşıyan virüsler enjekte ederek hücreleri gençlik günlerine geri döndürmeyi başardı. Uzmanlar daha sonra bu gençleştirilmiş hücreleri taze bir kalp kasında geliştirdi, virüs ve pluripotans genlerini hücrelerden çıkardı. Laboratuvarda sağlıklı görünen hücreler farelerin kalplerine enjekte edildi ve yerleşik hücrelerle uyum içinde çalıştığı görüldü.

RİSKLERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR

Bununla birlikte uygulamanın insanlarda güvenle uygulanması için 10 yıl daha üzerinde çalışılması gerekiyor. Özellikle sonradan eklenen hücrelerin tümöre dönüşme ihtimalinden endişe ediliyor. Dahası yeterli miktarda hücrenin de kısa sürede geliştirilmesi zor görünüyor. HÜRRİYET PLANET
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al