BU GENİ TAŞIYANLA EVLENMEYİN

BU GENİ TAŞIYANLA EVLENMEYİN

Habertürk

Bilim insanları, cinsel davranışların, alkol ve kumar alışkanlıklarıyla bağlantılı olan aynı genin varlığından etkileniyor olabileceği belirtiyor.

 


Araştırma ekibinin başındaki Justin Garcia, vücutta dopamin 'hücumu' ihtiyacının bazı insanların sadık kalamamalarını açıklayabileceğini ifade ediyor.

Garcia, "DRD4 geninin belli bir türünü taşıyan bireylerin ihanet, tek gecelik ilişkilerle dolu bir geçmişe sahip olmasının daha büyük bir ihtimal olduğu sonucuna vardık. Motivasyon, dopaminin içeri girdiği bir haz ve ödüllendirme sisteminden kaynaklanıyor görünüyor" diyor.

Milliyet'teki habere göre, DRD4 geninin aynı zamanda alkol ve kumar bağımlılığı ve diğer risk alınan davranış şekilleriyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

DNA ve cinsel geçmişi inceleyen araştırmada 181 genç yetişkin incelendi. Bu gen varyantını taşıyanların tek gecelik ilişkiler yaşama ve ihanet olasılıklarının taşımayanlara göre iki kat daha fazla oluduğu bulundu.

Araştırmacılar, çalışmanın birinin uzun dönemli bir ilişki yaşamak istese de yine de partnerine ihanet etmeden duramayabileceğine dair ilk kanıt olarak nitelendiriliyor.
Araştırma, bu kişilerin eşlerini aldatmalarına rağmen bir eşe sadık kalıyormuş gibi hissetmelerinin mümkün olduğunu da ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre bu gen nedeniyle dopamin artışına duyulan ihtiyaç, bağlılık ve romantik beraberlik ihtiyacından ayrı olarak yaşanabiliyor.

Garcia, "Elbette bu gen tipini taşımayan insanlar da tek gecelik ilişkiler yaşayıp eşlerine sadakatsizlik ediyor. Çalışma sadece bu gen türüne sahip olanların bu tür eylemlerde bulunmaları ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyor" diyor.

Geçen ay bilim insanları DRD4 geninin insanların daha liberal görüşlere sahip olmasına neden olabileceğini de bulmuştu. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al