E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Bu gelişmişlik akla ziyan

Bu gelişmişlik akla ziyan

Depresyondan panik atağa, dünyanın ruhu daralıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ruh hastalıkları giderek artarken, hastaların çoğunluğu tedavi görmüyor

Bu gelişmişlik akla ziyanGelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ruh hastalıkları giderek yayılırken, büyük bölümü tedavisiz kalıyor. Harvard Tıp Okulu'nun, 2001-2003 yılları arasında Belçika, Çin, Kolombiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Lübnan, Meksika, Hollanda, Nijerya, İspanya, Ukrayna ve ABD'de yaptığı araştırmada, 60 bin 463 yetişkin, evlerinde yüz yüze görüşülerek incelendi. Amerikan Tıp Birliği'nin dergisinde yayımlanan araştırma, incelenen tüm deneklerin yüzde 10'unun akıl ve ruh hastalıklarından mustarip olduğunu gösterdi.

Araştırmaya göre ABD'deki deneklerin yüzde 26.4'ü depresyon ve endişe bozukluğu gibi hastalıklara yakalanmış durumda. Bu oran İtalya'da yüzde 8.2. En düşük oran ise yüzde 4.7 ile Nijerya'da.

Anket sırasında teşhis

Araştırmada, iki saat sorgulanan deneklere teşhis konulduğu, bu kişilerden bazılarıyla sonuçların doğrulanması için yeniden görüşüldüğü belirtildi. Ukrayna hariç tüm ülkelerde en çok görülen rahatsızlıklar, panik atak ve fobi gibi endişe bozuklukları ile travma sonrası stres bozukluğu. Yüksek işsizlik oranının bulunduğu Ukrayna'da ise listenin başını depresyon çekiyor.

Araştırmacılardan, Dünya Sağlık Örgütü'nde görev yapan Dr. Bedirhan Üstün, geçen yıl gelişmiş ülkelerdeki deneklerden yüzde 36'sı ila 50'sinin tedavi görmediğini, bu oranın gelişmekte olan ülkelerde yüzde 76 ila 85'e yükseldiğini söyledi. (aa, cnn)

Kaynak: Radikal 3 Haziran 2004

//www.radikal.com.tr/veriler/2004/06/03/haber_118200.php