BU EKMEK KEMİKLERİ KORUYOR

BU EKMEK KEMİKLERİ KORUYOR

A.A

Çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek için üretilen Kalsiyumlu ekmek ilgi görüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası'nın, Ankara Üniversitesi iş birliğiyle, "Çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, yetişkinlerde de kemik erimesini önlemek" amacıyla ürettiği, "Kalsiyumlu ekmek" yoğun ilgi görüyor.

Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü Ali İlkbahar,  geçtiğimiz Mayıs ayında üretimine başlanan ve Ankaralılar tarafından çok beğenilen kalsiyumlu ekmeğin üretimine, fabrikada çıkan yangın nedeniyle bir süre ara verildiğini hatırlattı.

Yarından itibaren tüm Halk Ekmek büfelerinde satışına tekrar başlanacak olan kalsiyumlu ekmeğin, çocukların kemik gelişimine ve yetişkinlerde görülen kemik erimesi hastalığına karşı oldukça faydalı olduğunu bildiren İlkbahar, her üründe önceliklerinin, sağlığa katkıda bulunmak olduğuna işaret etti.
"Fındıklı ekmek", "Çeşnibahar ekmek", "Cabata ekmek" gibi ürünlerle çeşit zenginliğine ulaştıklarını dile getiren İlkbahar, kalsiyumlu ekmeğin sevilerek tüketildiğini ve üretime ara verdikleri dönemde Ankaralılar tarafından ısrarla istendiğini ifade etti.

Ankara Halk Ekmek Fabrikasının, en hijyen, en kaliteli ve en sağlıklı ekmeği ürettiğini belirten İlkbahar, üretim kalitesinde hem Türkiye'ye hem de dünyaya örnek olduklarını söyledi.

Daha önce Hacettepe Üniversitesi ile "Tıbbi ekmek" üretimi konusunda işbirliği yaptıklarını, Ankara Üniversitesi ile "Çeşnibahar ekmek" çıkardıklarını anımsatan Ali İlkbahar, "Bu kez de yine aynı üniversitenin katkısıyla, kemik sağlığı için kalsiyumlu ekmek çıkarmaya başladık. Yarından itibaren satışlara yeniden başlamayı planlıyoruz" dedi.

Ankara Halk Ekmek Fabrikası Genel Müdürü İlkbahar, 250 gramlık ekmeğin 40 kuruştan satılacağını bildirdi.

İlk kurulduğu dönemlerde Halk Ekmek Fabrikası'nın 200 bin ekmek üretme kapasitesine sahip olduğunu anlatan İlkbahar, fabrikanın dünya standartlarında 1 milyon ekmek ürettiğini söyledi.

Halk ekmeğin fiyatının düşük olmasının, piyasadaki ekmek fiyatlarında dengeyi sağlayarak, ucuza ekmek yenmesini sağladığını ifade eden İlkbahar, bünyelerinde oluşturdukları Ar-Ge birimiyle üniversitelerde, öğretim görevlileriyle de çalıştıklarını kaydetti.

"250 GRAM EKMEKTE 600 MİLİGRAM KALSİYUM"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlker Durak da çocuk ve yaşlıların kemik sağlığı için kalsiyuma gereksinim duyduklarını söyledi.

Bazı batılı ülkelerde de "Kalsiyumlu ekmek" üretimi yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Durak, üretimine katkı sağladıkları 250 gram ekmekte 600 miligram kalsiyum olduğunu bildirdi.

Günlük kalsiyum gereksinimin yaşa, cinsiyete göre farklılık gösterdiğine işaret eden Prof. Dr Durak, "Kalsiyum desteği kemik erimesi için önemlidir. Tek başına kalsiyum desteği yeterli olmayabilir. İleri derecede kalsiyum rahatsızlıkları için bin 200 miligram, daha hafif rahatsızlıklar için 300 miligram kalsiyuma vücut gereksinim duyar" diye konuştu.

Kalsiyumlu ekmekte, kalsiyum ve kemik yapısını destekleyici magnezyum, çinko gibi minerallerin yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Durak, ayrıca sebze-meyve özleri ile baharatın da bulunduğunu ifade etti.

"Yeni ürettiğimiz ekmeğe bazı vitaminler de katılmak suretiyle kemik sağlının korunması hedefleniyor" diyen Durak, ekmeğin, besleyici özelliği yüksek yulaf ve arpa unundan imal edildiğini sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al