BU DA SÜPER MİKROP!

BU DA SÜPER MİKROP!

Milliyet

Dünya Sağlık Örgütü süper mikrop  adı verilen bakterilerden NDM-1’in yayılmaya başladığını ve bunun dünyada kabusa neden olacağını açıkladı

 Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa’da antibiyotiklere dirençli bakterilerin miktarındaki artışın kiritik seviyeye ulaştığını ve artık bu bakterilerle var olan ilaçlarla savaşma ihtimalinin kalmadığını açıkladı.

AB içinde her yıl 25 bin kişi en yeni antibiyotikleri bile alt eden bakteri enfeksiyonları dolayısıyla hayatını kaybederken, WHO yeni antibiyotikler üretmek için çaba gösterilmezse tedavi edilemeyen enfeksiyonların dünyaya yayıldığı bir kâbus senaryosuna işaret etti. Bakteriler şimdi Hindistan’da içme sularına bulaştı ve kolera ile yayılabilir hale geldi.

Uzmanlar ‘süpermikrop’ adı verilen bu bakterilerden biri olan NDM-1’in (New Delhi (Yeni Delhi) metallo-lactamase-1) çoktan yayılmaya başladığı uyarısında bulunuyor. İngiliz Cardiff Üniversitesi’nden Profesör Tim Walsh’ın geçen sene ağustos ayında tıp dergisi Lancet’de yayımladığı bu konu üzerinde ilk olan kapsamlı araştırmasına göre NDM-1 adlı enzim, bakterileri değiştirerek onları neredeyse antibiyotiklere dirençli hale getiriyor.

NDM-1 enzimi bugüne kadar sadece insan bağırsağında bulunan iki bakteride görülmüştü. Cardiff Üniversitesi araştırmacıları şimdi bu genin dizanteri ve koleraya neden olan bakterileriler de bulaştığını açıkladı.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al