BU ÇOCUKLAR BAŞARISIZ

BU ÇOCUKLAR BAŞARISIZ

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Amerika’da 3500 ilkokul öğrencisiyle gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda anne babası boşanmakta olan öğrencilerin matematikte başarısız oldukları ortaya çıktı.

 


Fakat boşanma deneyimi atlatıldıktan sonra başarı oranı diğer öğrencilerle aynı seviyeye ulaşıyor diyor Wisconsin Üniversitesi sosyoloğu Hyun Sik Kim, American Sociological Review dergisinde.

Boşanmadan önce belirgin bir farklılığın görülmemesi bilim insanları için sürpriz olmuş. Sonuçta öğrencilerin boşanma öncesindeki tartışmalardan etkileneceklerini düşünmüştük diyor Kim. Araştırmacı 1998 yılında yuva yaşında olan ve anne babalarıyla uzun vadeli araştırmaya katılan 3500 çocuğun verilerini değerlendirmiş.

Bu çalışma ona boşanmadan önce ve sonraki verileri analiz etme olanağı sunmuş. Matematikteki başarısızlık dışında, boşanma sürecinde çocukların özgüveni zayıflıyor ve daha korkak oluyorlar. Araştırma çerçevesinde boşanmanın öğrencilerin okuma yetileri üzerinde hiçbir etkisi olmadığı da ortaya çıkmış.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al