Bu ayakkabılar 'stres kırıkları' nedeni!

Yüksek topuklu ayakkabılar 'stres kırıkları' nedeni!

Bu ayakkabılar 'stres kırıkları' nedeni!
Paylaş:

Her 3 kadından 1’i, ayak sağlığından şikayet ediyor. Risk altında olan bölüm ise ayakta çalışan kadınlar olarak gösteriliyor. Ayak hastalıklarının ortaya çıkmasında “hatalı ayakkabı seçimi” ise önemli bir yer tutuyor. 11 Kasım 2015Her 6 kadından 1'i ayakkabıyı hatalı seçiyor

Yapılan araştırmalar; her 6 kadından 1’inin, hatalı ayakkabı seçiminden kaynaklanan ayak sorunları yaşadığını gösteriyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Dikici ayak sağlığı için ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken 4 önemli kuralı anlattı.

TOPUK YÜKSEKLİĞİ EN FAZLA 2-2.5 CM OLMALI

Ayakkabı seçerken topuk yüksekliği 2-2.5 cm arasında olanları tercih etmelisiniz. Topukların bu derece yüksek olması ayaktayken belin desteklenmesine imkan tanıyor. Bunun aksine topuk yüksekliği 8-9 cm’nin üzerindeki ayakkabılarda ise vücut yükü ayak tarak kemikleri boyunca ilerleyerek ayak ucunda toplanıyor. Bu tip ayakkabı giyen kadınlarda ayak bileği ve ayak önü ağrıları sık görülüyor. Amerika’da her 6 kadından biri haftada en az 3 gün yüksek topuklu ayakkabı giyerken, bunların üçte 1’i bu sebepten dolayı düşüyor ve ayak bileği burkulması sorunu yaşıyor. Uzun süreli kullanımlarda ise parmakların sıkışmasından dolayı tırnak batmaları, kemik çıkıntı oluşumları, küçük sinir uçlarında hasarlar ve tendon sorunlarıyla karşı karşıya kalınıyor. Yüksek topuklu ayakkabılar ile yapılan uzun yürüyüşlerde tarak kemiklerine gelen aşırı yüklenmeler stres kırıklarına bile neden olabiliyor. Stres kırıkları tedavisinde uzun süreli koltuk değneği kullanılması gerektiği için ciddi iş gücü kayıplarına yol açabiliyor.

AYAĞI SIKMAMALI

Ayakkabının ön kısmının ayağınızı sıkmayacak kadar geniş olması çok önemli. Ayağınız ayakkabı kalıbına tam oturmalı ve ne çok gevşek ne de kenarlardan çok sıkı olmalı. Sıkan ayakkabılar ciltte tahrişlere, su toplanmalarına, tırnak batmalarına ve uzun vadede eklem bozukluklarına neden olabiliyor. Ayakkabınızın ayağınızı sıkmaması için satın alırken ayak boyutunuzun en büyük olduğu akşam saatlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayakkabı seçerken ayağınızı ayakkabıya uydurmak yerine, ayağınıza uyan ayakkabıları tercih etmelisiniz.

TABANI AYAK ŞEKLİNE UYGUN OLMALI

Ayakkabı tabanı ayak biçiminize uygun olmalı, ayağınızın altındaki boşlukları doldurmalı ve desteklemelidir. Çünkü tabanı dümdüz ve çok esnek ayakkabılar, ayak tabanındaki bağların aşırı gerilmesi sonucu plantar fasiit ve topuk dikeni gibi ayak tabanı rahatsızlıklarına zemin hazırlayabiliyor. Günümüzde her tür spor için farklı tabanlı ayakkabılar mevcut. Ayakkabı alırken üreticinin yazmış olduğu uyarıları okumayı da ihmal etmeyin.

DOĞAL MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞ OLMALI

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Dikici ayakkabıların doğal malzemeler kullanılarak üretilmiş olması gerektiğini belirtiyor. Gün boyu ayakkabının içinde kalan ayaklarımızın nefes alması ve havalanması gerektiğini vurgulayan Dikici, yeterli hava almayan ortamlarda bulunan ayaklarda ise terleme ve nem ile çok çabuk mantar enfeksiyonları görüldüğünü üstünü çizerek belirtiyor.

BABETLER DE AYAK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Dikici, günümüzde sıkça tercih edilen babetlerin de ayak sağlığını sanıldığından daha fazla tehdit ettiği uyarısında bulunuyor. Altları düz ve çok esnek olabilen bu tip ayakkabılar ayak tabanını desteklemedikleri için özellikle düztaban olan kadınlarda ayakta şiddetli ağrılara yol açıyor. Uzun yürüyüşlerden sonra bacak arkasındaki kaslarda aşırı gerginliğe bağlı ağrılar da ortaya çıkıyor. Topuk yükseltisi olmadığı için yürüme biyomekaniği bozuluyor, bunun sonucunda açıklanamayan bel ve diz önü ağrıları gelişebiliyor. Babet ayakkabıların en sık yol açtığı sorun ise ayakkabının vurması ve yaralara neden olması. Ayrıca tırnak batması, baş parmağın yanındaki kemikte çıkıntı ağrıları ile aşil tendinitleri de gelişebiliyor.

HÜRRİYETBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: