Bu ayakkabılar ayaklarınız için asla uygun değil!

Bu ayakkabılar ayaklarınız için asla uygun değil! Ayağınıza en uygun ayakkabıyı nasıl seçersiniz? En uygun ayakkabı nasıl seçilir? Ayak sağlığınız çok önemli!

Bu ayakkabılar ayaklarınız için asla uygun değil!

Suçlu: Ultra Yüksek Topuklu

DPM'den Hillary Brenner “Topuklular gittikçe yükseliyor” diyor. “Biz pediatristler ayakkabı-intiharı olarak adlandırmayı severiz.” Amerikan Pediatrik Tıp Derneği sözcüsü Brenner, ultra yüksek topukluların ayak bileği burkulmasından kronik ağrıya kadar her şeye yol açabileceğini söylüyor. Bugünün ayakkabısının yüksekliğine, tarzına ve sıklığına daha yakından bakalım.

Sorun: Topuklu Ayakkabının Vurması

Çok yüksek veya orta topuk olması farketmez , bu stilde olan ayakkabılar topuğun arkasında ağrılı bir düğüme neden olmasıyla ünlüdür. Sert malzeme, bazı kadınlarda kemik deformasyonuna baskı yapıyor. Basınç, kabarcıklara, şişmeye, hatta Aşil tendonunda ağrıya neden olur. Buz, ortez ve topuk yastıkları bu konuda sizlere yardımcı olabilir ancak kemik çıkıntısı kalıcıdır.

Sorun: Doğal Olmayan Ayak Pozisyonu

Ultra yüksek topuklu ayakkabılar ayakları doğal olmayan ve baskı uygulayan bir pozisyona zorlar. Bu kritik eklemde, uzun metatarsal kemikler, bezelye şeklindeki sesamoid kemikleri ve ayak kemikleri (falanjlar) ile buluşur. Çok fazla baskı, bu kemikleri veya onları saran sinirleri alevlendirir. Ayak kemiklerine yapılan kronik stres kırıklara bile yol açabilir.

Çözüm: Alçaktan Git

Düşük topuklu ayakkabılara geçmek, metatarsal kemiklerle ilgili sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olur. Ne kadar alçak topuk giyerseniz, ayak pozisyonuz o kadar doğal olur. Brenner, en fazla 5-6 cm yüksekliğinde olan topukluları seçmeyi tavsiye ediyor  ve bunlar tarz topuklar bile abartılmadan giyilmeli.

Sorun: Ayak Bileği Burkulmaları

Topuklu ayakkabıların tümü ayak bileği burkulması riskini artırır. En yaygın sorun, ayağın dışına doğru yuvarlandığınızda meydana gelen yanal burkulmadır. Bu, ayak bileği ligamentlerini normal uzunluklarının ötesine uzatır. Şiddetli bir burkulma ligamanları yırtabilir. Bilek burkulması gerçekleştiğinde, bilek haraket ettirilmemeli ve ileri ki durumlarda tamamen iyileşme sağlanması için fizik tedavi gerekebilir. Kişide Osteoartrit gelişme riski şiddetli burkulma veya ayak bileği kırılması ile artar.

Suçlu: Stilettos

Tüm yüksek topuklu ayakkabıların sorun yarattığı doğrudur ancak, stilettonun ultra dar topukları özellikle risklidir. Brenner, WebMD'ye “Ağırlık tek bir bölgede toplanıyor” dedi. “Bu da stiletto giyen kişilerin sanki kazıkların üzerinde yürüyormuş gibi sallanmasına neden oluyor.” Sonuç olarak yürüken bir şeye takılma, ayak bileğinizi burkma ihtimaliniz daha yüksek.

Çözüm: Kalın Topuklu

Kalın bir topuk daha fazla yüzey alanına sahiptir ve ağırlığınızı daha eşit olarak dağıtır. Bu, ayakları stilettolara veya iğne topuklularına göre daha stabil kılar. Kalın topuklu ayakkabılar hala ayağın topuzuna baskı uygulayabilseler de, dengesizliği en aza indirerek takılma tehlikesini azaltabilirler.

Babetler

Brenner, bu zarif ayakkabıları karton üzerinde yürümeye benzetirken,  WebMD'ye yaptığı açıklamada, "Hiç bir kemer desteği yok" diyor. Babetler, ayaklara gerekliği desteği veremez ve nu dadiz, kalça ve sırt sorunlarına yol açabilir. Zayıf kemer desteği, plantar fasiit adı verilen ağrılı bir ayak durumuna sebep olabilir.

Çözüm: Ortepedik Kalıplar

Babetlerin görünüşünü seviyorsanız, ortepedik kalıpları  ayak ağrısının önlenmesi için kullanabilirsiniz. Topuk pedleri ağrılı topuklu ayakkabılar için ekstra yastıklama sağlayabilir. Özel kalıplar bir dizi ayak ağrısını ve problemini kolaylaştırabilir. Pediatristler bu kalıpları  kemer desteği sağlamak ve hassas alanlar üzerindeki baskıyı azaltmak için reçete ederler.

Suçlu: Parmak arası terlik

Parmak arası terlik çok az koruma sağlar. Kıymıklar veya diğer ayak yaralanmaları riski, ayaklar bu kadar açıkken daha yüksektir. Diyabetli insanlar parmak arası terlik giymemelidir, çünkü basit kesikler ve sıyrıklar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Ek olarak, birçok parmak arası terlik kemer desteği sağlamamaktadır. Onarla da babetler gibi plantar fasiitleri şiddetlendirebilir ve diz, kalça veya sırtla ilgili sorunlara neden olabilirler.

Sorun: Plantar Fasiit

Plantar fasya denilen bir doku bandı ayağın altından geçer. Yürürken topuğu çeker - ve ayağınıza giydiğiniz uygun kemer sağlayan bir ayakkabıyla en iyi şekilde çalışır. Çıplak ayakla yürümek veya yeterli kemer desteği sağlamayan ayakkabılarla yürümek, kişinin plantar fasyasını aşırı gerebilir, yırtılabilir veya alevlendirebilir. Bu yaygın durum yoğun topuk ağrısına neden olabilir ve ayakları dinlendirmek sadece geçici bir rahatlama sağlar.

Daha iyi: Ortopedik Sandaletler

Sportif, ortopedik sandaletler ve diğer "ayak yapısına uygun tabanlı sandeletler" yürürken daha yoğun bir egzersiz için tasarlanmıştır. Amerikan Egzersiz Konseyi, bu iddiayı destekleyecek kanıt bulunmadığını ancak başka yararları olabileceğini söylüyor. Kalın taban, ayağınızı yerden ve  olası tehlikelerden uzak tutar. Brenner de “Gerçekten iyi bir kemer desteğine sahip olduklarını” belirtiyor. Bazılarının Amerikan Podiatrik Tıp Derneği'nden onay belgesi var.

Sorun : Platform Topuklar

Platform ayakkabı ve takozlar sert ayak yataklarına sahip olma eğilimindedir. Brenner, "Bu tarz topuklar, yürüyüşün biyomekaniğini bozuyor" diyor. "Ayak belli bir şekilde bükülmeye çalışıyor, ama ayakkabı seninle savaşıyor çünkü çok sert." Platformun topuğu, ayak parmağı bölgesinden çok daha yüksekse, ayakkabı ayrıca metatarsal kemikler üzerine baskı uygular.

Daha iyi: Düz Platformlar

Her ne kadar düz platformlar da tavsiye edilmese de, düz bir platform ayakkabı ayaklarınızı emsallerine göre daha az zorlayabilir. Zemine neredeyse paralel olan geniş tabanları veya platformu tercih edin. Bu, ayak topuğunuzdaki baskıyı azaltacaktır. Bununla birlikte, sert taban doğal yürüyüş hareketine engel teşkil eder.

Sorun: Sivri Burunlar

Şık olabilirler, ancak sivri uçlu ayakkabılar ayağınızın önünü sıkarlar. Zaman geçtikçe dar burunlar sinir ağrısına, bunyonlara, kabarcıklara ve ayak parmaklarınızın içe kıvrılmasına neden olabilir. Hatta bazı kadınlarda ayak tırnaklarında sürekli baskıdan kaynaklanan morlukları gözlemyebilirsiniz.

Problem: Bunyonlar

bunyon, ayak başparmağının yanında ağrılı bir topaktır, bu da ayak başının doğal olmayan şekilde bükülmesine neden olabilir. Baz eklemdeki doku veya kemik yer değiştirdiğinde oluşur. Bu, yıllar süren anormal baskı ve hareketten sonra olabilir. Sivri uçlu ayakkabılar, kadınlar arasında bunyon prevalansını açıklayan ortak bir faktördür.

Sorun: Parmak Deformasyonları

Yüksek topuklu ayakkabılarvücut ağırlığını ayak parmaklarına doğru iter ve sonra bunları birlikte zamanla, çekiç parmak denilen  (erken aşama, sağ alt), yavaş yavaş sertleşebilecek ayak eklemlerinde anormal kıvrımlar olabilir. Bazen bu sorunu ve  ayak ağrısını gidermek için ameliyat gerekebilir. Nasırlara neden olan sürekli ayakkabı sürtünmesinin yanı sıra diğer ayak deformasyonları gözlemlenebilir

Çözüm: Geniş Burunlu Ayakkabılar

Geniş burunlu  ayakkabılar seçerek sivri burun ayakkabıların yaratacağı sorunları önleyebilirsiniz. Bu tarz size çekici gelmiyorsa, parmak uçlarınızın ilerisinde sivrilmeye başlayan ayakkabılar arayın. Sağlıklı bir stil, ayak parmaklarının uçlarını veya kenarlarını sıkmaz. Brenner ayrıca sert deri yerine yumuşak bir malzemeleri tercih etmenizi öneriyor.

Sorun: Ünlülerin Trend Yarattığı ayakkabılar

Lady Gaga, eksantrik tarzıyla tanınıyor, ancak tercih ettiği topuksuz ayakkabılara girmeden önce iki kez düşünmek isteyebilirsiniz. "Bad Romance" videosunda görülen 25 cm’lik mega topuklu ayakkabılar aynı derecede riskli. Ayağınızın topuğuna bu kadar stres uygulayacak bir ayakkabıtercih etmek kemik ve sinir hasarı ve ağrıya neden olabilir.

Çözüm: Performans Ayakkabıları

Pek çok kadın stil için alışveriş yaparken rahatlığı arka planda tutar, ancak ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalmayabilirsiniz. Performans topukları, hem modayı hem de sağlığınızı göz önünde bulundurarak sağlam bir uyum sunar. Tipik olarak güçlendirilmiş topuklu ayakkabılar, atletik ayakkabı konstrüksiyonu ve ayak parmaklarınızın daha rahat etmesini sağlayacak boşlukları göz önünde bulundurarak üretilir.

Suçlu: Yanlış Numara Ayakkabı

10 kadından dokuzu çok küçük ayakkabılar giyiyor. Sonuçlar hoş değil nasırlar, kabarcıklar, bunyonlar, diğer sorunlar. Sürekli sürtünme ayaktaki eklemleri tahriş edebilir ve artrit ile sonuçlanabilir. Araştırmalar, birçok çocuğun aynı zamanda yanlış ayakkabı boyutunu da giydiğini ve bu durumun büyüdükçe ayak deformasyonları için risk altında bulunduğunu gösteriyor.

Çözüm: Ayaklarınızı Ölçün

Yeni ayakkabılar satın almadan önce ayakta dururken, günün sonunda ayaklarınızın uzunluğunu ve genişliğini profesyonel bir şekilde ölçün. Olağandışı düz ayak veya yüksek kemerler için, ortopedist  tarafından muayene yapılması daha sağlıklı olabilir. Erken tedavi ve uygun ayakkabıların kullanılması gereksiz yere aşınmaların önlenmesine ve ayağın eklemlerinde oluşacak yırtılmalara yardımcı olabildiği gibi . Osteoartrit riskini azaltabilirsiniz.

Erkeklerin Tercihleri

Sivri uçlu ayakkabılar cinsiyet çizgisini geçti. Bu ayakkabıların tercih edilmesi, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de aynı riski taşır (içe kıvrılmış parmaklar, bunyonlar ve ağrı) Bu sorunlardan kaçınmak için, geniş burunlu ayakkabıları tercih edin. Ofiste klasik bir oxford ayakkabı veya loafer'lar çok hoşunuza gitmeyebilir, ancak ayaklarınız size teşekkür edecek.

Fitness Trendleri: Minimalist Ayakkabı

Ayakkabı dünyasına yeni eklenen minimalist ayakkabılar, yalınayak yürümenin doğal hissini ve mekaniğini taklit etmeyi amaçlamaktadırlar. Ancak  Brenner bu konuda pek olumlu konuşmuyor; “Topuk veya kemerin için destek yok ve şok emilimi yok” diyor. Ek olarak, bazı markalarda “parmaklar” doğal yürüme pozisyonuna müdahale ederek ayak parmaklarını birbirinden ayırdığını belirtiyor.

Fitness Trendleri: Rockçı Tabanları

Rokçı  tabanlı ayakkabılar yürürken itme hareketini kolaylaştırır. Brenner'e göre bu tarz eklem ağrısına sebep olabilir. Ancak aynı zamanda hafif ayak deformasyonları olan insanlar için iyidir. Bununla birlikte, bu tarz ayakkabılar yaşlı insanlar, dengeyi veya kas gücünü etkileyen tıbbi durumları olan kişiler için önerilemez.

Daha iyi ayakkabılar için 3 ipucu

Ayakkabılarınızda değişiklik yapmaya hazırsanız, Brenner size şu üç ipucunu sunuyor:

*Ayakkabının parmak alanının büküldüğünden, ancak çok ta esnek olmadığından emin olun.

*Yeterli bir kemer desteği olduğundan emin olun.

*Yüksekliği 6 cm’den  az olan kalın bir topuk seçin.

WEBMD

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genellikle eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen romatizmal hastalıklar ağrı, tutukluk ve zaman içinde fonksiyon kaybına yol açıyor.
  • Aşil tendonu yaralanmasında 6 ay sonra spora dönüş mümkün olabilir.
  • Tırnak batması, tırnağın ayak parmağına doğru büyüdüğü yaygın bir sorundur. Enfekte tırnak batmasında tırnaklarını tedavi etmek için kullanılan antib
  • Çok ayakta durma, o bölgeyi zorlayan egzersizler, obezite, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, fazla düz veya çukur ayak yapısı gibi değişik faktörler t
  • Eklemlerin en önemli yapısını oluşturan kıkırdakların kısmen ya da tamamen soyulup bütünlüğünü kaybetmesi halinde eklemlerde oluşan ağrı kişinin yaşam
  • Parmağı büktükten sonra açarken meydana gelen takılma ve ağrı şikâyetleriyle ortaya çıkan tetik parmak rahatsızlığı, yaşam kalitesini düşürüyor.
  • Randevu Al