Bu aşı çocukları koruyor

Yetişkinlere yapılan boğmaca aşısı, çocukları koruyor.

Bu aşı çocukları koruyor
Paylaş:

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Ünal, bebek ve çocukların boğmacadan korunması için özellikle evde yaşayan erişkinlerin bu hastalığa karşı aşılanması gerektiğini söyledi.

Bebek ve çocukların boğmacadan korunması için özellikle evde yaşayan erişkinlerin bu hastalığın aşısını yaptırması gerektiği bildirildi. Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, hastalıklardan korunmada aşının hayati önem taşıdığını söyledi.

Erişkinlere yapılan bazı aşıların, doğrudan kendilerini koruduğu gibi aynı zamanda bebek ve çocuklara hastalık bulaşmasını engellediğini belirten Ünal, "Genellikle çocuk hastalığı olarak bilinen ve özellikle hayatın ilk 6 ayında ölümcül olabilen boğmacaya karşı aşı da bunlardan biri" diye konuştu.

Boğmacaya karşı erişkinlere uygulanan aşının, bebekleri koruduğuna işaret eden Ünal, "Boğmaca aşısı, erişkin yaşa gelindiğinde etkinliğini kaybediyor. Tetkiklere göre, 15 günden fazla devam eden nedensiz öksürüklerin temelinde yüzde 29 boğmaca yatmaktadır. Boğmaca büyüklerde öldürücü olmayabilir ama çocuklar için tehlikelidir" dedi.

Bu nedenle yetişkinlerin aşılanmasının önemini vurgulayan Ünal, "Asıl mikrobu anne, baba, büyükanne, büyükbaba gibi büyükler bebeğe bulaştırıyor. Bu nedenle yetişkinler de boğmaca aşısını yaptırmalı" uyarısında bulundu.

CNN TÜRKBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: