Bu 5 yiyecek sizi öldürebilir! Dikkat!

Bu 5 yiyecek sizi öldürebilir! Dikkat! İşte sizi hasta edebilecek ve hatta öldürebilecek 5 yiyecek.

Bu 5 yiyecek sizi öldürebilir! Dikkat!

Yiyecekler bazen zararsız görünebilir. Ama doğrusu, bazı gıdalar dikkatli seçilmezse, doğru pişirilmezse, zehirli ya da yenmemesi gereken kısımlar çıkarılmadan tüketilirse vücuda zarar verebilir.

Gerekli önlemler alınmazsa bir takım yiyecekler sizi hasta edebilir ve mide bulantısından psikoza kadar pek çok rahatsızlığa, hatta ölüme bile yol açabilir. Aşağıda sıralanan beş gıda tüketilirken özellikle dikkatli olunmalı. Aslında, alınan önlemler konusunda emin değilseniz, en iyisi tamamen uzak durmak.

Balon Balığı

Bu balıkta tetrodotoksin bulunuyor. Bu, etkilerinin hızı ve şiddeti korkutan bir zehir, ve siyanürden bile daha ölümcül. Ancak risklere karşın, balon balığı bazı ülkelerde aranan bir lezzet. Japonya'da fugu (hazırlanmış balon balığına verilen ad) sık sık çiğ yeniyor ya da çorbalara katılıyor.

Şefler, bu balığı hazırlamak ve müşterilerine sunmak için birkaç yıllık eğitimden geçiriliyor. Önemli olan, fugunun müşterilerin tabağına gidene dek zehirli kısımlarından, beyin, deri, yumurtalık, karaciğer ve bağırsaklarının temizlenmiş olması.

Casu Marzu peyniri

Bu peyniri benzerlerinden ayıran şey içindeki kurtçuklar. Kulağa çok iştah açıcı gelmeyebilir, ama İtalya'nın Sardunya Adası'nda bu peynirin çok seveni var. Casu marzu, tadı parmesan peynirine benzeyen pecorino peynirine, sinek larvaları eklenerek yapılıyor. Küçük kurtçuklar zamanla peyniri yumuşatıyor ve yenecek hale geldiğinde ortası neredeyse sıvı oluyor. Tadının gorgonzola peynirine benzediği söyleniyor.

Casu marzu, larva dışkıları nedeniyle çok keskin bir aromaya ve kendine has bir tada sahip. Ancak bu peyniri yemek için göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Öncelikle, refleksleriniz iyi olmalı çünkü peyniri yerken içindeki kurtçuklar 15 santimetreye kadar

İkincisiyse, bulunması çok zor. Casu mazru, Avrupa Birliği'nin ihraç için onay verdiği yiyecekler arasında değil. Üçüncüsü de, sağlık riski oluşturduğundan, sıklıkla "dünyanın en tehlikeli peyniri" diye tanımlanıyor.

Bu özellikle, kurtçuklar ölmüşse doğru bir ifade, çünkü kurtçukların ölmesi peynirin bozulduğu anlamına da geliyor.

Işgın otu

Işgın otu, örneğin İngiliz mutfağında çok gözde bir yiyecek. Birçok gözde İngiliz tatlısı ve içeceğinde kullanılıyor. Ancak ışgın otu dikkatle hazırlanmalı, çünkü lezzetli saplara eşlik eden yapraklar zehirli. Oksalik asit, büyük miktarlarda alınırsa minerallerin sindirimini azaltıyor ve böbrek taşına yol açabiliyor. Oksalik asit, yenen saplarda da bulunuyor, ancak miktarı yapraklardan çok daha az.

Ölüme yol açması için yapraklardan çok büyük miktarlarda yemek gerekse de kimileri tamamen uzak durmayı tercih ediyor.

Barbunya fasulye ve soya fasulyesi

Barbunya fasulye ve genel olarak baklagiller, sağlığa yararlı, ancak bazı türleri iyi hazırlanmazsa sizi hasta edebilir. Soya fasulyesi ve kırmızı barbunya bu tip baklagillerden. Barbunyanın iyi tarafı, protein, lif, vitamin ve minerallerle dolu olması. Kötü tarafı ise içinde fitoemaglutinin adlı bir yağ bulunması. Mide ağrısı ve kusmaya neden olabiliyor. İyi haberse, düzgün pişirirseniz bunlardan kaçınabilirsiniz.

Soya fasulyesi de protein ve antioksidanlarla dolu. Ancak, yiyeceklerin tamamen sindirilmesini önleyen tripsin adlı bir enzim de var.

Muskat

Bu ünlü baharat, Endonezya'ya özgü bir ağaçtan geliyor. Bazı kurabiyelerde ve pudinglerde kullanılıyor. Tatlıların dışında, patates, et, sos, sebze ve hatta içkilerde yer alıyor. Ancak çok fazla tüketilirse, korkunç yan etkiler yaratıyor. Bunlar, mide bulantısı, ağrı, nefes darlığı hatta felç ve psikolojik hastalıklar. Muskattan gıda zehirlenmesi ise nadiren ölüme yol açabiliyor.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Genelikle kan pıhtısı nedeniyle bir veya daha fazla sayıda akciğer damarının tıkanması akciğer embolisi olarak tanımlanıyor.
  • Hipoglisemi, vücuttaki glikoz değerinin yani kandaki şekerin normalden düşük değerde olması durumudur. Hipoglisemi diyabet ile ilişkilidir. Fakat nadi
  • Hemogram, kanda bulunan hücrelerin hem sayısını hem de oranını tespit eden kan testidir. Halk arasında tam kan sayımı adıyla bilinir. Kan dolaşımındak
  • Diyabet hastalarında beslenme ve yaşam alışkanlıklarının kan şekeri kontrolünde çok önemli olduğunu belirten Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, “
  • Zatürre, tıpta pnömoni olarak adlandırılan akciğer dokusunun iltihabı olarak tanımlanıyor.
  • Vücudumuzdaki en kalın ve en uzun sinir olan nervus ischiadicus ya da halk dilindeki adıyla siyatik, bel bölgesinde bulunan son omurdan çıkar ve dizin
  • Randevu Al