Brad Pitt gibi doğabilirsiniz

ABD’nin California eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim insanları doğacak bebeklerin yüz şekillerini genetik müdahale ile değiştirebilmeye bir adım daha yaklaştıklarını açıkladı.

Brad Pitt gibi doğabilirsiniz

ABD’nin California eyaletindeki Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’ndan bilim insanları doğacak bebeklerin yüz şekillerini genetik müdahale ile değiştirebilmeye bir adım daha yaklaştıklarını açıkladı.

Uzmanlar DNA’da bulunan binlerce “tetiğin” çeşitli genleri aktive ederek herkesin yüzünün birbirinden farklı olmasını sağladığını keşfettiklerini ve gelecekte bu tetiklere yapılacak müdahaleler sayesinde doğacak çocukların yüz biçimlerinin kontrol edilebileceğine inandıklarını söyledi. bradpittScience dergisinde yayınlanan araştırmayı gerçekleştiren Profesör Axel Visel konuyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada, şimdilik fareler üzerinde çalışmalar yürüttüklerini ve fare DNA’sında yüz biçimini kontrol eden bu gen tetiklerini tespit etmeyi başardıklarını söyledi. Profesör Visel, “Şimdi bu tetiklerin insan DNA’sında tam olarak nerede bulunduklarını araştırıyoruz. Bizim genlerimizde de farelerde olduğu gibi yüzümüzün şeklini belirleyen ayrıntılı bir plan bulunuyor ” dedi.

FARELERİN YÜZÜNÜ DEĞİŞTİRMEYİ BAŞARDILAR

Visel fare genlerinde yüz şeklini belirleyen 4 binden fazla “tetiği” keşfettiklerini ve bu tetikleri etkisiz hale getirerek farelerin görünümlerinde oluşan değişimleri gözlemlediklerini söyledi. Profesör genleriyle oynadıkları farelerin, genlerine dokunulmayan kardeşlerine oranla daha ince ve uzun kafataslarına sahip olmalarını sağlamayı başardıklarını belirtti. TASARIM BEBEKLER Mİ GELİYOR? Axel Visel yüz şeklini belirleyen genlerle ilgili bu araştırmaların tavşan dudak ve benzeri yüz yapısı bozukluklarının önlenmesini amaçladığını, henüz “yüzü tasarlanmış” bebeklerin yaratılabilmesi için çok erken olduğunu söyledi. Birce BORA / LONDRA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Hayattan keyif almanın ve sahip olduklarımıza minnettar olmanın 14 yolu.
  • Randevu Al