Deprem Travma Psikolojisi

Boyun ve bel fıtığı felce dönüşebilir

Denizli Devlet Hastanesi beyin cerrahi uzmanı Op. Dr. Engin Çiftçi, bel ve boyun fıtığının tedavi edilmemesi halinde felce dönüşebileceği uyarısında bulundu. Çiftçi, "Bel ve boyun fıtığı ameliyatından korkmayın" dedi.

Boyun ve bel fıtığı felce dönüşebilir

Denizli Devlet Hastanesi beyin cerrahi uzmanı Op. Dr. Engin Çiftçi, bel ve boyun fıtığının tedavi edilmemesi halinde felce dönüşebileceği uyarısında bulundu. Çiftçi, "Bel ve boyun fıtığı ameliyatından korkmayın" dedi.

boyunagriDenizli Devlet Hastanesi doktorlarından beyin cerrahi uzmanı Op. Dr. Engin Çiftçi, bel ve boyun fıtıklarına bağlı ağrıların toplumda çok sık ve yaygın olarak görüldüğünü kaydedip, bu rahatsızlıkların tedavi edilmediği takdirde ileride felce yol açabileceğine dikkat çekti. Toplumda ağrının en çok karşılaşılan sorunlardan birisi olduğunu, bu ağrıların ise en çok bel, boyun ve sırt bölgesinde görüldüğünü belirten Çiftçi, "Bel ve boyun fıtıklarının önemli bir kısmının sebebi, ağır işler sonucunda boyuna ve bele binen yükün, orada basınç oluşturmasına bağlı omurga kemikleri arasında bulunan disklerin fıtıklaşmasıdır. Bu fıtıklar, ters bir hareketle, ağır yük kaldırmayla, hapşırma ve bazen de tuvalette ıkınma ile oluşabiliyor. Bu yüzden bunlara dikkat etmek gerekir. Bu nedenlerin yanında bazı genetik nedenler de bu rahatsızlıklara yol açabilir" dedi. Bel ve boyun fıtıklarında çeşitli tedavi yöntemleri olduğunu dile getiren, vatandaşlardan bel ve boyun fıtığı ameliyatlarından korkmamalarını isteyen Çiftçi, "Bel ve boyun fıtıklarının önemli bir kısmı ameliyatsız tedavi edilebilir. Bel ve boyun fıtıkları olan hastalar, ilaç, ağrı ve fizik tedaviden fayda görmemişse, hastalarda ciddi kuvvet kayıpları yani halk arasında felç denen durumlar ortaya çıkmaya başlamışsa acil ameliyatlar gerekebilir. Hastalar, bazen bu ameliyatlardan çekinip, korkmaktadır. Ancak korkulacak, çekinecek bir sorun yoktur. Yıllarca ağrı çekerek yaşamaktansa, ameliyat olmak daha iyi bir çözümdür. Bel fıtığı, boyun fıtığı, basit bel fıtıkları ve basit boyun fıtıkları ameliyatlarından sonra hastalar, işlerine daha verimli bir şekilde dönerler. İş kayıpları engellenir, sporlarını daha rahat yaparlar, hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Normal hayatlarını, ağrısız bir şekilde felç gibi durumlar önlenmiş bir şekilde devam ettirirler" diye konuştu. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Seçim döneminde medya kullanımını kısıtlamak ruh sağlığı için önemli.
  • Nevrotik bozukluk güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamamak, plansızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan bir duygu durum bozukluğudur.
  • Sorumluluk duygusu, insanın hayata adapte olmasını sağlayan bir duygu. Öyle ki henüz bir yaşından itibaren eğitimle çocuğa kazandırılması gereken bir
  • Sağduyu, huzur ve güvenliğin korunmasında önemli!
  • Bireysel kimliğin yitirilmesine yol açan zihinsel ve fiziksel bir sorun: Tükenmişlik Sendromu.
  • Belirsizliği çözmeye çalışmak öfke ve tahammülsüzlüğü arttırır. Belirsizliklerle yaşamayı öğrenelim ve onları kucaklayalım.
  • Randevu Al