BÖYLE ATIŞ YOK

BÖYLE ATIŞ YOK

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Şırnak'ta erlere sıradışı bir yöntemle atış talimi yaptıran komutanın basına yansıyan görüntülerinin yankıları artarak devam ediyor.

 


NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Görüntülerin bir kahramanlık dizisinden kesitler gibi olduğunu ifade eden  Tarhan, öyle görünüyor ki "Komutan çok özgüvenli" değerlendirmesinde bulundu.

Şırnak'taki komutanın erleri hedef tahtası haline getirip atış talimi yaptırması Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. TSK konuyla ilgili soruşturma başlatırken görüntülerin tartışması hala sürüyor. Habertürk ekranında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuyu hem yüzbaşı hem de erler açısından yorumladı.

Görüntülerin kahramanlık dizilerini hatırlattığını vurgulayan Tarhan, TSK'nın bu konuda acil soruşturma başlatmasını olumlu buldu. Geçtiğimiz aylarda bir teğmenin elinde el bombasının patlaması ve olayda 4 kişinin ölmesine ilişkin TSK'nın soruşturma başlatılmamasını eleştiren Tarhan, bu konuda hızlı davranılmasını TSK'da yaklaşım değişikliğinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.


Askeriyede fırsat eğitimi, güven eğitimi yapıldığını hatırlatan Tarhan, güven eğitiminin ancak hazırlıklı ve planlı bir şekilde yapılabileceğine söyledi. Komutanın davranışını doğru bulmayan Tarhan, atış yönetmeliklerinde böyle bir atışın olmadığını kaydetti.

Yüzbaşının aşırı özgüvene sahip olduğunu gözlemlediğini belirten Tarhan, komutanın bilimsel liderlik eğitimi almamış olabileğini ifade etti. Askerlerin o anki psikolojik fotoğrafını da çeken Tarhan, grup baskısından dolayı hiçbir askerin korkuyorum diyemediğine vugru yaptı. Tarhan askerlerin durumunda itaat ve biat kültürünün etkisi olduğunu söyledi.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al