BÖYLE ATIŞ YOK

BÖYLE ATIŞ YOK

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Şırnak'ta erlere sıradışı bir yöntemle atış talimi yaptıran komutanın basına yansıyan görüntülerinin yankıları artarak devam ediyor.

 


NPİSTANBUL Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Görüntülerin bir kahramanlık dizisinden kesitler gibi olduğunu ifade eden  Tarhan, öyle görünüyor ki "Komutan çok özgüvenli" değerlendirmesinde bulundu.

Şırnak'taki komutanın erleri hedef tahtası haline getirip atış talimi yaptırması Türkiye'nin gündemine bomba gibi düştü. TSK konuyla ilgili soruşturma başlatırken görüntülerin tartışması hala sürüyor. Habertürk ekranında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, konuyu hem yüzbaşı hem de erler açısından yorumladı.

Görüntülerin kahramanlık dizilerini hatırlattığını vurgulayan Tarhan, TSK'nın bu konuda acil soruşturma başlatmasını olumlu buldu. Geçtiğimiz aylarda bir teğmenin elinde el bombasının patlaması ve olayda 4 kişinin ölmesine ilişkin TSK'nın soruşturma başlatılmamasını eleştiren Tarhan, bu konuda hızlı davranılmasını TSK'da yaklaşım değişikliğinin bir göstergesi olarak değerlendirdi.


Askeriyede fırsat eğitimi, güven eğitimi yapıldığını hatırlatan Tarhan, güven eğitiminin ancak hazırlıklı ve planlı bir şekilde yapılabileceğine söyledi. Komutanın davranışını doğru bulmayan Tarhan, atış yönetmeliklerinde böyle bir atışın olmadığını kaydetti.

Yüzbaşının aşırı özgüvene sahip olduğunu gözlemlediğini belirten Tarhan, komutanın bilimsel liderlik eğitimi almamış olabileğini ifade etti. Askerlerin o anki psikolojik fotoğrafını da çeken Tarhan, grup baskısından dolayı hiçbir askerin korkuyorum diyemediğine vugru yaptı. Tarhan askerlerin durumunda itaat ve biat kültürünün etkisi olduğunu söyledi.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al