Deprem Travma Psikolojisi

BOŞLUKTAN KURTARILACAKLAR

BOŞLUKTAN KURTARILACAKLAR

DHA

Bu projeyle geleceğe dair bir ideali, hedefi olmayan, umutsuzluğa kapılmış çocuk ve gençler bu sorunlarından kurtarılacak.

İzmir Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, kendisini boşlukta hisseden, geleceğe dair bir ideali, hedefi olmayan, umutsuzluğa kapılmış çocuk ve gençleri bu sorunlarından ‘öğretmen eli ile’ kurtaracak ‘Okula bağlansın, hayattan kopmasın’ adını verdikleri bir proje geliştirdiklerini söyledi. Üye, “Bu projeyle öğretmenin mesleki kimliğiyle ilgili algısını tazeleyeceğiz. Öğretmenler ile öğrenciler arasında güven ilişkilerini geliştireceğiz. Çocuklarımızı kazanacağız” dedi.

Üye, projeyi başlattıklarını, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı ile Çocuk ve Ergen Madde ve Alkol Araştırma Merkezi (EGEBAM) ile işbirliği yaptıklarını kaydetti. Küreselleşme ile birlikte değerler sisteminin hızla değiştiğini, bunun yaratıcılık ve üretkenliğe verilen önemin yitirilmesine yol açtığını belirten Üye, “Ayrıca çocuk ve gençlerde amaçsızlık, boşluk, yabancılaşma gibi sorunların oluşmasına neden oluyor.

Öğretmenler ile öğrenciler arasında sağlıklı bağlanma ve güven ilişkilerinin geliştirerek, öğrencilerin sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak, öğretmenin mesleki kimliğiyle ilgili algısını tazelemek, bu projenin temel amacıdır” dedi. Müdür Üye, hefelerini şöyle sıraladı:

"Bu projede başarıya ulaşmak için öğretmenlerimizin sosyal yeterliliklerini, motivasyonunu artırmamız gerekiyor. Pek çok öğretmende görülen tükenmişlik sendromunun azaltılması da çok önemli. Bunun yanısıra öğretmenlerin, öğrencilerin gelişim dönemleri ve süreçleriyle ilgili bilgi sahibi olması geerkiyor. Onlara bu bilgiler aktarılacağı gibi öğrencilerin sorunlarıyla ilgili yeni bilimsel yaklaşımlar öğretmenlere aktarılacak. Öğretmenler, öğrencilerini sosyal becerilerini nasıl geliştirebilecekleri konusunda da uzmanlardan eğitim ve destek alacaklar. Tükenmişlik sendromundan kurtulmuş, motivasyonu artmış, çocuk ve gençlerin gelişim dönemleri hakkında bilgilenip sorunların çözümünde başvurulan yeni yöntemleri öğrendiğinde, öğrencisinin güvenini kazanması daha kolay olacak. İkisi arasında gelişecek güven ilişkisiyle yılgın, amaçsız, boşluğa düşmüş çocuklar, gençler bu durumdan ellerinden tutan öğretmenleri sayesinde kurtulacak."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al