Deprem Travma Psikolojisi

Boşanmak seçenekse evlenmeyin

Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbullu ailelere mutlu evliliğin sırlarını anlattı ve çiftleri uyardı: Boşanmak seçenekse evlenmeyin.

Boşanmak seçenekse evlenmeyin

Prof. Dr. Nevzat Tarhan İstanbullu ailelere mutlu evliliğin sırlarını anlattı ve çiftleri uyardı: Boşanmak seçenekse evlenmeyin.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, psikoloji konuşmaları kapsamında İstanbullu ailelerle “Aile içi iletişiminde altın kurallar” konulu konferansta buluştu. Günümüzde artan boşanmaların insani değerlerin yozlaşmasıyla doğrudan alakalı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evlilikte boşanmayı seçenek olarak düşünenlere biz evlenmeyin diyoruz dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından toplumun temelini oluşturan aile kurumunun muhafaza edilmesine yönelik gerçekleştirdiği eğitim programlarının bu haftaki konuğu Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dı. Esenyurt Kültür Merkezi’nde “Psikiyatri Konuşmaları” kapsamında gerçekleştirilen seminerde Tarhan, “Aile içi iletişimde altın kurallar”ı ailelere anlattı.

KADINA ŞİDDETİ ÖZGÜVENİ EKSİK ERKEK UYGULAR

Son dönemlerde kadına yönelik artan şiddeti ve yetkililerin bu noktadaki çalışmalarını değerlendiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan kadına yönelik şiddeti özgüveni eksik erkeklerin uyguladığını söyledi. Tarhan;

ŞİDDET ZALİMLİKDİR

“Vurdum mu yıkarım diyerek egolarını tatmin ediyorlar. Bağırıp çağırıyorlar bu şekilde herkesi susturuyorlar. Niye bağırıyorsunuz deyince de kafamı dinliyorum diyorlar. Kimi erkekler bunu bir yöntem haline getirmiş. Böyle bir ortamda sağlıklı bir çocuğun büyümesi mümkün olur mu? Kadın devamlı şiddet karşısında duygularını bastırıyor. Bu bir zalimliktir. Bakanlığın bu yönde ciddi çalışmaları var çalışmaları kesinlikle aile kurumuna zarar vermeyecek biçimde yapmaları gerekir. Çünkü batı bunu sağlıklı şekilde götüremiyor. Bizim kültürümüze göre çözümler üretilmeli.

DEĞERLERİN YİTİMİ ŞİDDETİ BESLİYOR

Bizim komşuluk sistemimizde bir evde eğer kadın mutsuz olursa komşuları, evin büyükleri yardıma koşar, destek olurlardı. Ancak son dönemlerde bakıyorsunuz sosyal dayanaklarda azalma söz konusu. Dolayısıyla sorunlar da büyüdü. Değerlerin zayıflaması durumu var. Şiddet boşanmaları da etkiliyor. Son dönemlerde özellikle ABD’deki psikoterapistler boşanma terapisti olarak çalışıyor. Kadına bu adamın kahrı çekilmez, boşan rahatla telkinleriyle çiftlerin boşanmasına neden oluyorlar. Olan da çocuklara oluyor tabi.

KİŞİ İÇİN BOŞANMAK BİR SEÇENEKSE EVLENMESİN

Evlilik uzun yolculuğa çıkmaktır. Şöyle düşünün bir pilotun uçağı havadayken terk etmesi gibi bir şey. Evlilikte boşanma seçenek olarak düşünülemez tabiî ki beklenmeyen durumlar istisna. Ancak günümüze bakıyoruz kişiler anlaşamazsan boşanırız ne olur ki diyor. Bunu seçenek olarak düşünenlere ise biz evlenmeyin diyoruz. Boşanmanın seçenek olarak düşünülmesindense sorunu nasıl çözeriz, ne yapmamız gerekiri bu düşünülmeli. Sıfır sorun evlilik mümkün değil gerçekçi de değil zaten.

EVLİLİĞİN EN BÜYÜK DÜŞMANI BENCİLLİK

Ben merkezci kişi eşi hasta olunca ben eşimle, çocuklarımla ilgilenemem diyor evliliği bitiriyor anında. Çünkü konforundan taviz vermiyor. Bencillik evliliğin en büyük düşmanı. Bunlar hep değerlerin aşınmasıyla ilgili. Küresel düzeyde değerler erozyonu var. Küresel ahlak olmadan küresel barış olmaz. Doğru değerler yaşatılmalı. Herkes kendi alanını temiz tutmalı. Tebessüm, güler yüz, sevgi dolu bakış birer sosyal armağandır. Sosyal sermayeyi zenginleştirirsek barışı getirebiliriz. VİDEO İÇİN… Şaban Özdemir (NPGRUP)
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekleri Etkilemenin Yolları nelerdir? Erkekler nelerden hoşlanıyor? Erkekler nelerden etkileniyor? İşte kadınlar için 10 adımda erkekleri etkileme
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ailede adalet kavramına ilişkin değerlendirmede bulundu.
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Evleneli 8 ay oldu eşimi çok seviyorum ama bizi bize bırakmıyorlar eşimin ailesi tarafından sürekli rahatsızlık hissediyorum neden gelmediniz, kaldını
  • 13 yılık evliyim bayanım eşim çalışmıyor. Ben memurum eşimi sevmiyorum ama dışarıda özlüyorum evde sinir oluyorum 1 oğlum var bosanamam gözüm hep dışa
  • 17 sene evlilikten sonra boşandım. Kocam başka bir kadınla evlendi 4 sene oldu. Şimdi boşanıyorlar 2 çocuğum var yine bana dönmek istiyor. 2. bir şans
  • Randevu Al